Kredihesabi.com

Kredi Kartı İle Döviz Alımı

16.12.2019
Kredi Kartı İle Döviz Alımı

Döviz fiyatlarının ani bir şekilde yükselmesi bazı kişilerin yatırım aracı olarak dövize özellikle de dolara yönelmesine neden olmaktadır. Elinde nakit parası olan kişiler yatırım için döviz bürosuna gidip de nakit para ile döviz alımı yapabilmektedir. Ama nakit parası olmayı da ısrarla döviz almak isteyenler de kredi kartı ile dolar almak istemektedir. Peki kredi kartı ile döviz alımı yapılabilir mi?

Kredi kartı ile döviz alınır mı?

Kredi Kartı ile Döviz Alımı Yapılabilir mi?

Daha önceki yıllardan beri uygulanan bir yasaya göre şu anda döviz bürolarında kartla döviz satışı yasaktır. Bununla ilgili daha ayrıntılı bilgileri yazımızın devamında edinebilirsiniz.

Döviz fiyatları son günlerde daha durağan bir şekilde seyrediyor. Doların önceki dönemlerdeki hızlı değişkenli olan seyri  döviz yatırımcılarını oldukça sevindirmişti. Pek tabi ülkemizin menfaati açısından olumsuz olarak görülen döviz artışı, bazı yatırımcılar için halen bir kazanç kapısı olmaya devam etmektedir. Yükselişini ön görebilen bazı vatandaşlar döviz satın alıp yatırım amaçlı beklemeyi düşünmektedirler. Ama ellerinde nakit para olmayan kişiler ise bu fırsatı kaçırmamak için başka yollar denemek durumunda kalmaktadır.

Kredi Kartı ile Euro Alınır mı?

Özellikle kredi kartı ile döviz alarak, yükselen dövizden daha sonra kar yapmayı planlayan kişiler bu süreci hızlandırmak için ellerine nakit geçmeden kredi kartı ile döviz alımı işlemi yapmak istemektedirler.  Çünkü başta dolar olmak üzere tüm yabancı para birimleri TL karşısında değer kazanmaya devam etmektedir. Bu fırsatı değerlendirmek isteyenler kredi kartı ile döviz alımı yapmak istemektedirler.

Peki kredi kartı ile döviz satışı yasal mı? Vatandaşlar kredi kartı ile dolar alabilirler mi? Bu soruların yanıtı kesinlikle hayır. Çünkü döviz büroları yasal anlamda kredi kartı ile döviz satışı yapamazlar. Kredi kartı ile dolar Euro satışı yasaktır. Bu yasağı delen döviz büroları hakkında oldukça ağır bazı yaptırımlar bulunmaktadır. Zaten hükümet yetkilileri daha önce de kredi kartları ile yapılan alışverişlerin kontrolleri için bazı düzenlemeler yapmışlardır.

 

Kredi Kartı İle Dolar Alınır mı

Örneğin elektronik eşyalar içinde lüks tüketim olarak görülen cep telefonu satışları kartla yasaklanmıştır. Bu bilinçli tüketici için yapılmış bir çalışmadır. Bu çalışmalar içinde kredi kartı ile dolar alımı da girmektedir. Kanunen yasak olan kartla Euro dolar alımı, vatandaşlar için aslında bir yasal korumadır. Çünkü kredi kartı ile yapılacak bu alışveriş sonrası, taksitlendirme olmayacağı için kişiler bu sefer ödeme noktasında güçlük çekecektir. Bunu bilen yetkililer döviz bürolarına kartla dolar satışını yasaklamıştır.

Kredi Kartı ile Döviz Alım Yolu

Kredi Kartı İle Döviz Alım Yolu

Döviz fiyatlarının daha da yükseleceğine kesin gözü ile bakan bazı yatırımcılar ise daha dolaylı yollardan döviz alım işlemi yapabilirler. Örneğin,  kredi çekip de döviz alan birçok kişinin olduğunu söyleyebiliriz. Ya da başkasından TL üzerinden borç para alıp da bu parayla döviz alan kişilerin de olduğunu söyleyebiliriz. Diğer bir dolaylı döviz satış işlemi ise şudur; kredi kartında bulunan nakit çekim miktarı kadar para çekilip bu para ile döviz alımı işlemidir.

Fakat bu işlemin sizi zarara uğratacağını bilmenizi isterim. Çünkü kredi kartlarında bulunan nakit çekim faizleri oldukça yüksektir. Döviz çok iyi bir yükseliş trendi yakalayamaz ise o zaman kar yerine büyük zarar edersiniz. Bu noktadan durumu iyi analiz edip hareket etmelisiniz. Ama bizim tavsiyemiz böyle bir işlemden kaçınmanızdır. Borç alarak döviz almak pek de mantıklı değildir. Bunun yerine varsa nakit paranızla döviz alabilirsiniz. Nakit paranız yoksa da o halde dolar ya da Euro alımı işlemi yapmamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.