21 Kasım 2019

Yapı Kredi İnternet Bankası Bloke Oldu Ne Yapmalıyım ?  

Son zamanlarda internet bankası şubesi bloke oldu ne yapmalıyım diye birçok kişi soru sormaktadır. Bankalar müşterilerinin güvenliği için bir dizi önlemler alabilmektedir. Yapı Kredi bankası da aynı diğer bankalar gibi müşterilerinin güvenliği için zaman zaman internet bankacılığına bloke koymaktadır.  Yapı Kredi İnternet bankası bloke oldu ne yapmalıyım diyorsanız bu makalemizi sonuna kadar okumalısınız. Sizin için en hızlı çözüm yollarını sunuyoruz.

İnternet bankacılığı ile birçok işlememizi çok hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmekteyiz. Sadece bir şifre ve cep telefonu ile girebildiğimiz internet şubesinden bütün işlemleri anında yaparak şubeye gitmeden zaman kazanabilmekteyiz. Ama internet bankasının bu geniş işlem yapabilme özelliğinden dolayı bazı güvenlik sorunları da oluşabilmektedir. Özellikle de internet bankacılığınızın başkasının eline geçmesi ile birlikte bütün hesaplarınızın tehlike altına girebileceğini söyleyebiliriz. Tüm bankalar gibi Yapı Kredi bankası de müşterilerinin güvenliği için özellikle de internet bankacılığı noktasında bazı güvenlik tedbirleri almıştır.

Yapı Kredi Bankası kullanıcıların internet şubesinde güvenle işlem yapabilmeleri için onlara bazı şifreler tanımlamıştır. Biliyorsunuz ki Yapı Kredi bankasına girişte, öncelikle ya T.C ya da hesap numarası istenir sonrasında da parolayı girmeniz istenir. Bu iki  özel bilgiden sonra sizin kullandığınız ve bankaya tanımlı cep numaranıza bir mesaj gelecektir. Bu mesajdaki şifreyi de hemen sisteme girmeniz gerekecektir.

Ama bazı durumlarda müşterilerin Yapı Kredi internet şubesine giriş yapamıyorum diye şikayetlerde bulunduklarını görüyoruz. Ayrıca  Yapı Kredi internet şubesi bloke olmuş ne yapabilirim şeklinde birçok soru gelmektedir. Yapı Kredi bankası müşterilerinin hesaplarında olağan dışı bir hareketlilik gördüğünde hemen hesapları ya da internet bankacılığını bloke eder. Aslında bu müşterinin açısından olumlu bir uygulamadır.

Müşterinin kendisi de şifrelerini yanlış girerek internet şubesini bloke edebilir. Ama bir başkası site bilgilerine ulaşıp ya da müşterinin şifrelerini öğrenip farklı bir işlem de yapabilir. Bu durumda banka hem müşterinin hem de bankanın güvenliği açısından, internet bankacılığını bloke eder. Ve müşterinin şubeye gitmesini önerir.

Yapı Kredi İnternet Bankası Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Yapı Kredi bankasının internet bankası bloke edildiğinde öncelikle bunun sebeplerini öğrenmeniz daha iyi olacaktır. internet bankacılığı bloke edildiğinde, bu konuda müşteri hizmetlerini arasanız da herhangi bir sonuç alamazsınız. Çünkü Müşteri temsilcileri sizin internet bankacılığı işlemlerinizi göremez ve müdahale de edemez. Bu konuda kesinlikle ilk önce banka şubesine gitmeniz gerekmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

Kendi banka şubenize gitmeyip başka banka şubesine giderek de işlemlerinizi halledebilirsiniz. Şubeye gittiğinizde zaten internet bankacılığınızın niçin bloke olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu bilgiden sonra size yeni bir internet bankacılığı şubesi tanımlanacaktır. Sıfırdan açılan internet bankacılığınıza yeni bir parola ve şifre tanımlamanız istenecektir. Bunu müşteri hizmetlerini arayarak yapabilirsiniz.

 

Yapı Kredi İnternet Bankacılığı Neden Bloke Olur?

İnternet bankacılığının bloke olmasında birçok sebep olabilir. Bunun için öncelikle şubeye gidip bu konuda bilgi istemeniz gerekecektir. Müşteri hizmetleri bu konuda size bilgi veremezler. Şube de genel müdürlüğe e-mail atarak bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olabilir. Ama bankaların internet şubelerini bloke etmelerinin bazı genel sebepleri olabilir. şimdi bunlara göz atalım.

 

www.kredihesabi.com

İnternet Bankacılığından Sürekli Fatura Ödemek

Normal şartlarda internet bankacılığınızdan normal faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Hatta üzerinize kayıtlı olmayan ve eşiniz dostunuza ait faturaları da ödeyebilirsiniz. Bu noktada herhangi bir problem yoktur. Ama fatura ödeme merkezi gibi çok fazla fatura tahsilatı yaparsanız ve bunu da ticari olarak sürekli devam ettirirseniz o zaman banka size bazı konularda kısıtlama getirecektir. Özellikle de internet şubenizin kapatılması gibi. Burada önemli olan abartıya kaçmadan fatura ödemelerinin yapılmasıdır.

 

İnternet Bankasından Şüpheli İşlemler

İnternet bankasından şüpheli işlemler gerçekleştirirseniz bu da blokeye neden olabilir.  Örneğin 24 saat içinde aynı ya da farklı hesaplara sürekli para transferi gibi. Burada banka, sizin hesabınızın başkasının eline geçmiş olabileceğini düşünerek güvenlik açısından internet şubenize bloke koyar.

 

İnternet Bankası Şifrenizi Üç Kez Hatalı Girmeniz

İnternet bankacılığına girişte, sisteme girdiğiniz bilgilerin hatalı olması nedeni ile banka sizi uyarır. Aynı hatayı tek oturumda üç kez üst üste yaparsanız internet bankacılığınız doğrudan bloke olur. Bu blokeyi kaldırmak için de şubeye gitmeniz gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Bankadaki Paranın Devlet Güvencesi   başlıklı makalemizde 150.000 TL, bankadaki paranın devlet güvencesi ve devlet güvencesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.