17 Ocak 2019

Bankadaki Paranın Devlet Güvencesi  

Bankadaki Paranın Devlet Güvencesi  

Vatandaşların bankada bulunan paraların devlet korumasında  olup olmadığını merak eden ve bankada parası olup da bu konuda stres yaşayan okuyucularımız için bankadaki paranın devlet güvencesi adlı bir makale kaleme aldık. Banka mevduatlarında devlet güvencesi olup olmadığı ve ne kadar bir güvence verildiği ile ilgili yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Özellikle de son zamanlarda yaşanan bazı tartışmalar, hesaplardaki paraların riskli olup olmadığını gündeme getirmiştir. Yazımızı okuyarak net bir bilgiye sahip olabilir ve ona göre de hesaplarınızı tekrar gözden geçirebilirsiniz.

2000 Krizi Sonrası Batık Bankalardaki Paraların Durumu

2000 krizi sonrası birçok banka batmış ve bankalarda parası olan kişiler de paralarını alamadıkları için mağdur olmuştu. Bankaların batmasındaki en büyük neden de; kişilerin ekonomik kriz sonrası bankalara akın ederek paralarını çekmeleri ve bankaların da bu durumdan etkilenip batmasıdır. Daha sonraki hükümetler, bu sürecin ekonomik olarak atlatılması ve herhangi bir ekonomik krizde vatandaşların bankalara hücum ederek paralarını çekmesini engellemek adına belli bir limite kadar devlet güvencesi getirildi.

Bankaya paralarını yatıran kişiler belki hırsızlık ya da yangın gibi durumlardan tamamen kurtulabilirler; ama paralarının miktarı çok fazla ise bu sefer de başka tehlikeler ile karşı karşıya kalabilirler. Örneğin Türkiye’de 2000’li yıllarda yaşanan elim ekonomik krizden sonra birçok banka batmış ve bundan dolayı da milyonlarca kişi mağdur duruma düşmüştür. O dönemde devlet garantisi çok kısıtlı olduğu için de binlerce kişi büyük paralar kaybetmiştir.

Page Title

REKLAMLAR

Bankalardaki Paraya 100 Bin TL Devlet Güvencesi

Ama özellikle de kriz sonrasında bankacılık faaliyetlerinde güven atmosferinin oluşması için birçok konuda iyileştirmeler yapıldı. Özellikle banka mevduat güvencesi dediğimiz güvence ile vatandaşın parası belli bir limite kadar devlet güvencesi altına alındı. Geçtiğimiz yıllara kadar 50.000 TL olan devlet güvencesi son yapılan düzenlemeler ile birlikte 100.000 TL’ye kadar çıkarılmıştır. Yani vatandaşların banka hesaplarındaki paralar 100.000 TL’ye kadar devletin koruması altındadır.

Banka batsa bile devlet 100.000 TL’lik miktarlara kadar vatandaşlara ödemelerini yapacaktır. Zaten bankalar da kurulmadan önce yüklü bir teminatı devlete göstermek durumundadır. Devlet de öncelikle bir batma hadisesi karşısında bankanın göstermiş olduğu teminatları kullanarak vatandaşın mağduriyetini giderecektir. Bu teminatların yetmemesi durumda ise geri kalan ödemeler hazinden yapılacaktır.

Banka mevduat güvencesi 100 Bin TL olduğu için vatandaşlar da rahatlıkla paralarını banka hesaplarında tutabilirler. Aynı şekilde bankada tutulan dövizler ve altınlar için de geçerli olmak üzere devlet güvencesi mevcuttur. Ama şunu belirtelim; banka kasalarında tutulan paraların devlet güvencesi yoktur. Oradaki güvenceyi banka şubesi verir. Devlet bu konuda vatandaşı desteklemez.

Banka kasalarında tutulan paralar, altınlar her zaman ekonomi için kötü olmaktadır. Piyasaya girmeyen paralar yüzünden ekonomide likit sıkıntısı çekilmekte ve bu da hayat pahalılığına neden olmaktadır. Devlet de bu nedenle kasalarda para tutanlara değil de parasını aktif hesaplarda tutanlara güvence verir. Burada bir teşvikin olduğunu söyleyebiliriz.  Devlet vatandaşın parasını piyasaya sürmesi için açık açık teşvik edip ona koruma güvencesi sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bankadan Döviz Alım Satım İşlemleri Yapma başlıklı makalemizde bankadan döviz alım satım hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. orhann dal dedi ki:

  imar bankasında öyle oldu garanti altında olmayan ticari hesablar bile ödendi bonolar yıllarca magdur edildi

  1. Tarik dedi ki:

   Sayın Orhan DAL,
   devlet vatandaşın zararlarını karşılamak için bu yöntemi tercih etti. Ekonomide finansal istikrar için yatırımda güven en önemli konu olduğu için, devlet zarar etse bile yine de mağdur edilmiş kişi ve şirketlerin zararlarını belli şartlar çerçevesinde karşılama yoluna gitmektedir. Saygılar efendim.

 2. orhann dal dedi ki:

  banka batarsa mevduatın kaydı olmasada ödenir . hazine bonosu alanlar acıga satılmış deyib madur olur ne düzen be

Yorum Yaz