Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı?

Hepimizin eline yırtık para ve hasarlı  paralar geçmiştir. Birçok kişinin başına gelmiştir. Peki, biz bu yırtık  paraları bir yerlerde değiştirebilir miyiz? Tabi ki elimizde olan yırtık ve hasarlı  paraları değiştirmek mümkündür.  bu makalemizde ayrıntılı bir şekilde bu soruların cevabını vereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının Türk Lirasını ve İtibarını Koruma ile ilgili mevzuat ile birlikte yırtık, hasarlı ve bir kısmı eksik paralarımızı değiştirmek artık çok kolay. Artık elimizde yırtık, hasarlı ve bir kısmı eksik paralarımız kalmayacak.

yırtık para

Para Yırtılmaları ve Kağıt Kalitesi 

Olaya şu pencereden bakmakta fayda var Dolar olsun Euro olsun bütün banknotlar çok yeni ve düzenli görünmekte. Burada şu etkene dikkat çekmek istiyorum bir ülkenin paraları ne kadar temiz ve düzenli ise o ülkenin ne kadar gelişmiş olduğu ile ilgilidir.

Yırtık Paraları Ziraat Bankası Alır

T.C. Ziraat Bankası ve Merkez Bankasında Değişim Yapılır

Yeni mevzuata göre artık yırtık, hasarlı ve bir kısmı hasarlı olan paralarımızı bankalara giderek değiştirebiliriz.  Bankalar Yırtık Parayı Alır mı? Tabi bu soruya kısaca cevaplamakta fayda var. Paranızın hasar oranına göre yüzde elliden az ise Ziraat Bankası veya Merkez Bankalarından paranızı değiştirmek mümkün. Ama Paranızın hasar oranı yüzde elliden fazla ise paranızı değiştiremezsiniz.

 

Page Title

REKLAMLAR

Bankamatiklerde Hasarlı Değişimi Yapılır mı?

Bankamatikler dijital çalıştıkları için hassas oldukları hususlardan biri hasarlı , yıpranmış ve sahte paralardır. Paranız yırtık değil kıvrılmış olsa da bankamatik bu parayı kabul etmeyecektir. Bununla birlikte ıslak paralarda bankamatikten geçmemektedir. Paranızı veznelerde ve belirlenmiş günlerde değiştirebilirsiniz.

Yırtık ve Hasarlı Paralar Hangi Şartlarda Değişir?

Paranızı değiştirmek için bankaya gittiğinizde görevliler size bu konuda yardımcı olacaklardır. Fakat bununla ilgili bir formalite ve kurallar vardır. İlk önce banka görevlisi size paranın nasıl bu hale geldiği hakkında ki sorular sorabilir. Bu konuda hazırlıklı olmalısınız. Paranın bu hale geldiği hakkında inandırıcı gerekçeleriniz olmalı. Görevli size inandığı takdirde bu değişimi onaylayacaktır. Bundan daha önemlisi;

  • Her ne olursa olsun yırtık, hasarlı ve bir kısmı eksik olan paralarınızın seri numaralarının okunuyor olması gerekir.
  • Ve bankaların haftanın sadece belirli günlerinde para değişim yaptıklarını da hatırlatmakta fayda var.

Özel Bankalar Yırtık ve Hasarlı Para Değişimi Yapar mı?

Özel Bankalar maalesef yırtık ve hasarlı paraları almaya çekinir. Hatta almazlar.  Sadece Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yırtık ve hasarlı para değişimi yapılmaktadır. Eğer elinizde bu tarz bir para varsa sizlerde en yakın Ziraat Bankası şubesine götürerek değişim yapabilirsiniz. Unutmamanız gereken tek nokta verdiğiniz paranın yarısından fazlası mevcut ve seri numaraları aynı olması gerekmektedir. Bu şekilde ki tüm paralar alınmaktadır.

Tedavülden Kalkan Para

Tedavülden Kalkan Paralar 

Tedavülden kalkan paraların değişimi için bir zaman aşımı söz konusudur.  Tedavülden kaldırılan paralar, resmi gazetede belirtilen 1211 sayılı yasanın 37. maddesine göre paranın tedavülden kaldırıldığı tarihten 10 yıl kadar uzun bir değişim süresi vardır. Bu paralar T.C. Ziraat Bankalarında ve Merkez Bankalarında değişmektedir.  En son YTL’ye geçildiği zamandan günümüze kadar 184 milyon lira daha değiştirilmediği söylenmektedir. 10 yıl uzun bir zaman dilimi olarak görülse de hala değişimi bekleyen paralar mevcuttur.

Son olarak hasarlı ve yırtık paralarınız seri numarası tam görülüyorsa en yazın Ziraat Bankasından belli günlerde değiştirebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan IBAN Numarama Yurt Dışından Para Yatırılabilir Mi? başlıklı makalemizde IBAN, IBAN Para Yatırma ve yurt dışından havale ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

  1. Yusuf dedi ki:

    Yirtik paralari hangi gun alabilirsiniz acilll

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.