10 Eylül 2019

Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı?

Birçok kişin başına gelmiştir. Hepimizin eline yırtık para ve hasarlı olan paralar geçmiştir. Peki, biz bu yırtık olan paraları bir yerlerde değiştirebilir miyiz? Tabi ki elimizde olan yırtık ve hasarlı olan paraları değiştirmek mümkündür. Çok kolay bir yöntemdir aslında bu. Nasıl sorusunu duyar gibiyim. Yırtık ve hasarlı olan paralarımızı nasıl değiştireceğimizi anlatmak gerekirse; Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının Türk Lirasını ve İtibarını Koruma ile ilgili mevzuat ile birlikte yırtık, hasarlı ve bir kısmı eksik paralarımızı değiştirmek artık çok kolay. Artık elimizde yırtık, hasarlı ve bir kısmı eksik paralarımız kalmayacak.

 

Olaya şu pencereden bakmakta fayda var Dolar olsun Euro olsun bütün banknotlar çok yeni ve düzenli görünmekte. Burada şu etkene dikkat çekmek istiyorum bir ülkenin paraları ne kadar temiz ve düzenli ise o ülkenin ne kadar gelişmiş olduğu ile ilgilidir. Bu yoldan yola çıkılarak yapılmış yeni mevzuata göre artık yırtık, hasarlı ve bir kısmı hasarlı olan paralarımızı bankalara giderek değiştirebiliriz.  Bankalar Yırtık Parayı Alır mı? Tabi bu soruya kısaca cevaplamakta fayda var. Paranızın hasar oranına göre yüzde elliden az ise Ziraat Bankası veya merkez bankalarından paranızı değiştirmek mümkün. Ama Paranızın hasar oranı yüzde elliden fazla ise paranızı değiştiremezsiniz.

Page Title

REKLAMLAR

 

Bu durumda bankalar da görevliler tarafından bir takım paranın nasıl nu hale geldiği hakkında ki sorular sonrasında karşı tarafın ikna edildiği takdirde değiştirebilirsiniz. Her ne olursa olsun yırtık, hasarlı ve bir kısmı eksik olan paralarınızın seri numaralarının okunuyor olması gerekir. Ve bankaların haftanın sadece belirli günlerinde para değişim yaptıklarını da hatırlatmakta fayda var. Yırtık, hasarlı ve bir kısmı eksik olan paralarınızı değiştirmek bankalar tarafından yapılır. Tabi sadece Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yırtık ve hasarlı para değişimi yapılmaktadır. Eğer elinizde bu tarz bir para varsa sizlerde en yakın Ziraat Bankası şubesine götürerek değişim yapabilirsiniz. Unutmamanız gereken tek nokta verdiğiniz paranın yarısından fazlası mevcut ve seri numaraları aynı olması gerekmektedir. Bu şekilde ki tüm paralar alınmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Banka Avukatlık İlanları 2019 başlıklı makalemizde banka avukat alımları, banka avukatlık ilanları ve banka avukatlık sınavları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

  1. Yusuf dedi ki:

    Yirtik paralari hangi gun alabilirsiniz acilll

Yorum Yaz