09 Eylül 2019

Kartımız Bloke Olduğunda Ne Yapmalıyız?

Artış göstermekte olan tüketim nicelikleri sebebiyle kullanım oranı katlanarak yükselmekte olan kredi kartları ve bankacılık işlemlerinin sürdürülümü sırasında kullanılmakta banka kartları; çeşitli nedenler dolayısıyla bloke edilmektedir. Öncelikli olarak bloke etmenin ne anlama geldiği üzerinde duralım. Kartınızın bloke edilmesi; kullanımsal erişime kapatılması demektir. Eğer kartınız bloke edilirse hiçbir işlem üzerinde kullanabilmeniz mümkün değildir. Neden bu duruma maruz kalmış olduğunuza bilgi edinmek ve sorunu çözüme kavuşturabilmek için öncelikli olarak kredi kartı ya da banka kartlarının neden bloke edilerek, kullanıma kapatılmakta olduğu hakkında bilgi sahibi olabilmelisiniz. Aksi halde kulaktan dolma bilgiler bir dizi yanlış ve gereksiz metot deneyecek ya da banka şubelerinde oradan oraya yönlendirileceksiniz. Problemi kısa zaman zarfı içerisinde bilinçli bir şekilde sonlandırabilmek için üzerinde durmanızı gerektirmekte olan noktalara dair bilgilere yazımızın devamında edineceksiniz.


Bazı zamanlarda ATM’de kartımızı unutabiliyoruz veya sıkışabiliyor. Bu konuda bilgi sahibi olmak için Atm’de Kartım Sıkıştı Ne Yapmalıyım adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Page Title

REKLAMLAR


Kartım Neden Bloke Edilmiş Olabilir?

Banka kartlarının bloke işlemine tabii tutulması için pek çok neden bulunmaktadır. Minimal ya da sistemden kaynaklı herhangi bir sorundan kaynaklı olup olmadığına dair bilgi sahibi olabilmek için öncelikli olarak bankanızın müşteri hizmetleri hattı ile iletişim kurun. Problemin ardındaki neden ufak bir sorun ise; banka kartınızdaki blokeyi müşteri hizmetleri ile gerçekleştireceğiniz görüşme sonunda kaldırtabilmeniz mümkün.

Fakat eğer bloke olan kredi kartınız ise; bu durumun nedeni kartınıza ait olan borçlarınızı ödememiş olmanızdan kaynaklıdır. Üst üste iki ekstreye ait mevcut borcu ödememiş olan kredi kartı kullanıcılarının kartları; kullanıma kapatılarak bloke edilir. Belirtilen borç bakiyesi bankaya ödendikten yaklaşık 1 iş gününün ardından kart üzerindeki bloke kaldırılır ve yeniden kullanıma açılır. Fakat eğer bloke olan kartınıza ait borcunuzu ödemekte vakit kaybederseniz; kartınıza ait olan dosya için bir avukat görevlendirilir. Bu durum kartınızın temelli olarak bloke edilmiş olduğu anlamına gelmektedir. Kartınızı bir daha kullanıma açtırabilmeniz mümkün değildir. Herhangi bir alışveriş ödemesi zarfında kartınızdan ödeme gerçekleştiremez, hiçbir ATM işlemi gerçekleştiremezsiniz.

Bloke Olan Kartımı Nasıl Kullanıma Açtırabilirim?

Bloke edilmiş olan kartınıza kullanıma açtırabilmenin tek yolu banka ile gerçekleştirmiş olduğunuz görüşmenin ardından gecikmiş ve ödenmemiş olan borçlarınızın ödemesini gerçekleştirmektir.  Banka ödenme işleminin ardından kartınızı 24 saat içerisinde kullanıma açacaktır

 

 

Bir önceki yazımız olan Banka Avukatlık İlanları 2019 başlıklı makalemizde banka avukat alımları, banka avukatlık ilanları ve banka avukatlık sınavları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.