Kredihesabi.com

Kartımız Bloke Olduğunda Ne Yapmalıyız?

25.12.2019
Kartımız Bloke Olduğunda Ne Yapmalıyız?

Elimizden hiç düşüremediğimiz Kredi Kartı ya da Bankamatik kartı bloke oldu? ne yapmalıyız? Artış göstermekte olan tüketim nicelikleri sebebiyle kullanım oranı katlanarak yükselmekte olan kredi kartları ve bankacılık işlemleri sırasında kullanılmakta olan banka kartları; çeşitli nedenler dolayısıyla bloke edilmektedir. Öncelikli olarak bloke etmenin ne anlama geldiği üzerinde duralım.

Kredi Kartı Bloke Oldu?

Kredi Kartı Bloke Ne demektir?

Kredi kartının bloke edilmesi; kullanımsal erişime kapatılması demektir. Eğer kartınız bloke edilirse hiçbir işlem üzerinde kullanabilmeniz mümkün değildir. Neden bu duruma maruz kalmış olduğunuza bilgi edinmek ve sorunu çözüme kavuşturabilmek için öncelikli olarak kredi kartı ya da banka kartlarının neden bloke edilerek, kullanıma kapatılmakta olduğu hakkında bilgi sahibi olabilmelisiniz. Aksi halde kulaktan dolma bilgiler bir dizi yanlış ve gereksiz metot deneyecek ya da banka şubelerinde oradan oraya yönlendirileceksiniz. Problemi kısa zaman zarfı içerisinde bilinçli bir şekilde sonlandırabilmek için üzerinde durmanızı gerektirmekte olan noktalara dair bilgilere yazımızın devamında edineceksiniz.

Kartım Neden Bloke Edilmiş Olabilir?

Banka kartlarının bloke işlemine tabii tutulması için pek çok neden bulunmaktadır. Minimal ya da sistemden kaynaklı herhangi bir sorundan kaynaklı olup olmadığına dair bilgi sahibi olabilmek için öncelikli olarak bankanızın müşteri hizmetleri hattı ile iletişim kurun. Problemin ardındaki neden ufak bir sorun ise; banka kartı bloke yi müşteri hizmetleri ile gerçekleştireceğiniz görüşme sonunda kaldırtabilmeniz mümkün olabilmektedir.

  • Borçlarınızdan dolayı Kartınız Bloke Olabilir

Fakat eğer bloke olan kredi kartınız ise; bu durumun nedeni kartınıza ait olan borçlarınızı ödememiş olmanızdan kaynaklıdır. Üst üste iki ekstreye ait mevcut borcu ödememiş olan kredi kartı kullanıcılarının kartları; kullanıma kapatılarak bloke edilir. Belirtilen borç bakiyesi bankaya ödendikten yaklaşık 1 iş gününün ardından kart üzerindeki bloke kaldırılır ve yeniden kullanıma açılır. Fakat eğer bloke olan kartınıza ait borcunuzu ödemekte vakit kaybederseniz; size bir ihtar gönderilir. İhbardan sonra 90 gün içerisinde borcunuzu ödemezseniz kartınıza ait olan dosya için bir avukat görevlendirilir ve icra takibi başlatabilir. Bu durum kartınızın temelli olarak bloke edilmiş olduğu anlamına gelmektedir. Kartınızı bir daha kullanıma açtırabilmeniz mümkün değildir. Herhangi bir alışveriş ödemesi zarfında kartınızdan ödeme gerçekleştiremez, hiçbir ATM işlemi gerçekleştiremezsiniz.

  • Şifrenin Üst Üste Yanlış Girilmesi

Eğer şifrenizi üst üste yanlış girdiyseniz kartınız otomatik olarak banka tarafından güvenlik gerekçesiyle bloke edilecektir. böyle bir şey başınıza geldiğinde en yakın şubeye gidip blokeyi kaldırabilirsiniz. Ya da hemen müşteri hizmetleriniz arayıp sorduğu sorulara doğru cevaplar verirseniz kartınızda ki bloke kaldırılacaktır. Müşteri hizmetlerini aramadan önce nüfus kartınız yanınızda olsun. müşteri temsilcisi bu bilgiler ve annenizin kızlık soy ismini sorarak işleminiz gerçekleştirecektir.

  • Kayıp Çalıntı Vakıaları

Kartınızın çalındığını, kaybolduğunu veyahut şüpheli bir işlem yapıldığını fark ettiğinizde kartınız kullanıma kapatmak için bankanızın müşteri temsilcisini aradığınızda kartınız bloke olacaktır. siz tekrar açtırmadığınız takdirde karınız kullanım dışıdır. Kartınız bulmuşsanız veya şüpheli durum sona ermişse 24 saat içinde müşteri temsilcisini arayıp aktif hale getire bilirsiniz. Aksi taktirde Bankalar size yeni bir kart gönderecektir. bu tür durumlarda bazı banklar kart parası isteyebilmektedir.

Müşteri Hizmetleri

Kısmi Bloke Koymak

Kısmi Bloke, daha çok kredi kartı borçlarını geciktirerek ödemeyi alışkanlık haline getirmiş banka müşterileri için uygulanır. Kredi kartı veya diğer ödemelerini ödeme tarihi geçtikten sonra yapmayı adet edinen müşterilerine banka problemli olarak bakmaya başlar. Güvenlik tedbiri için nakit ve avans çekimlerine bloke koyabilir. Bu durumda baka müşterisi sadece kartından avans çekemez. bu durumun düzelmesi için en az 6 ay kredi kartlarını düzenli ödemelidir.

Bloke Olan Kartı Nasıl Kullanıma Açtırabilirim?

Bloke edilmiş olan kartınıza kullanıma açtıra bilmenin tek yolu banka ile gerçekleştirmiş olduğunuz görüşmenin ardından gecikmiş ve ödenmemiş olan borçlarınızın ödemesini gerçekleştirmektir.  Banka ödenme işleminin ardından kartınızı 24 saat içerisinde kullanıma açacaktır. şifrelerin üst üste yanlış yazılmasından kaynaklanan blokeler de müşteri hizmetleriyle gireceğiniz diyalog sonrasında bloke işlemleri kaldırılacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.