Kredihesabi.com

Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

02.01.2021
Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

Banka kartının üstünde yazan numaralar hesap numarası mıdır, nedir diye merak edenler mutlaka vardır. Banka kartında hesap numarası nerede yazar, kart numarasından ve IBAN numarasından nasıl hesap numarası anlaşılır. Detaylarını yazımızda görebilirsiniz.

Banka kartlarının üzerinde bulunan 16 haneli rakamlar, kartın numarasını gösterir. Hesap numarası her banka kartında yer almamaktadır. Ancak IBAN numarasından hesap numaranızı görebilirsiniz. Banka kartında hesap no nerede yazar, nedir ve nasıl anlaşılır bunun cevabını sizler için derledik.

Hesap Numarası Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Her banka müşterisinin kendisine ait özel hesap numarası vardır. Bu hesap numarası, kişiye özel olduğu gibi her bireyin parmak izi gibi birbirinden farklıdır. Müşteri bilgilerini hesap numarası ile kolayca bulan bankalar, müşterilerinin de hesap numaralarını unutmamaları için banka kartında yer vermektedir.

Banka kartında hesap numarası nasıl anlaşılır merak edenler için görselli bir şekilde gösterelim istedik. Banka işlemlerinizde hesap numaralarınız gerekmektedir. Bu numaraya isterseniz müşteri hizmetlerinden ya da internet bankacılık hesabınızdan da öğrenebilirsiniz. İsterseniz banka kartında hesap numarası üzerinden öğrenebilirsiniz. İsterseniz de IBAN ile hesap numarası öğrenebilirsiniz.

Iban Numarasından Şube Kodu Nasıl Bulunur başlığımızda detayları görebilirsiniz.

IBAN Numarası Hesap Numarası mı?

Vakıfbank ve Ziraat Bankası gibi bazı bankalar, banka kartlarının üzerine IBAN numarasını yazmaktadır. Hal böyle olunca da IBAN numarası hesap numarası mı? Sorusu akla gelmektedir. IBAN numarası, TR ile başlayan ve devamında 24 haneli sayıdan oluşan bir numaradır.

IBAN Numarasından Hesap Numarası Nasıl Öğrenilir?

Bazı banka kartlarının üzerinden hesap numarası yazmamaktadır. Buna göre Ziraat Bankasının banka kartını örnek olarak gösterebiliriz. Ancak IBAN numarası bulunan banka kartları mevcuttur. Böylelikle banka kartı üzerinde IBAN var ise kolaylıkla hesap numarasını şu şekilde anlamanız mümkün.

  • IBAN numarasında 26 hane bulunuyor. Bunun 16 hanesi hesap numarasıdır.
  • TR ile başlayan numarası, ülke kodunu gösterir.
  • Baştaki 2 basamak kontrol basamağıdır.
  • Ardından gelen 5 haneli sayı ise bankanın kodudur.
  • Rezerv alanı 1 haneden oluşur.
  • Kalan 16 haneli numara ise sizin hesap numaranızdır.

Bu şekilde IBAN numarasından hesap numarası öğrenebilirsiniz.

İlgili İçerik: Iban Numarasından Şube Kodu Nasıl Bulunur?

Banka Kartında Hesap Numarası Yazar mı?

Banka kartlarının üzerinde birçok sayı yer almaktadır. Bu yüzden birçok kişi, banka kartın üzerinde yer alan kart numarasını hesap numarası sanmaktadır. Banka kartının ön tarafında 4 parça halinde ve 16 haneden oluşan bir sayı bulunmaktadır. Bu sayının her banka için banka kart numarası olduğu bilinmelidir.

Kartın ön yüzünde yer alan bu numara ile birlikte para transferi yapmak mümkün değildir. Sadece bazı bankalar hesap numarasını banka kartının ön yüzeyine küçük bir şekilde yazar fakat çoğu banka, hesap numarasını kart üzerine yazmamaktadır.

Banka hesap numarası kartının üzerinde yazmayan banka müşterileri, yukarıda yer alan Banka Kartı Hesap Numarası Nasıl Öğrenilir? Başlığı adı altında yazanları okuyarak banka hesap numarasını bulabilirler. Bu yöntemler her banka için geçerlidir.

Halkbank Hesap Numarası Nerede Yazar?

Halkbank, Türkiye’nin en büyük bankası arasında yer alan bankalardan bir tanesidir. Halkbank banka kartında hesap numarası kartın ön yüzünde açıkça görülmektedir. Kart numarasının altında “Hesap No” şeklinde yazan kısmın karşısında yer alan numara, sizin bankadaki hesap numaranızdır. Altında Müşteri Numarası da yer almaktadır.

Ziraat Bankası Hesap Numarası Nerede Yazar?

Ziraat bankası hesap numarası kartın ön yüzünde ya da arka yüzünde yer almamaktadır. Ancak IBAN numarası yer almaktadır. IBAN numarasından hesap numarası öğrenme başlığımızda gördüğünüz üzere son haneler, kişinin hesap numarasıdır.

Ziraat Bankası’ndan banka hesabı bulunan kişilerin şube kodu; 3 veya 4 haneli olmaktadır. Hesap numarası ise 8+4 hanelidir. Bu hesap numarasına örnek vermek gerekirse; 1234 – 22334455 – 4321 şeklinde olmaktadır. Ziraat Bankası hesap numarası sahibi olan bir kişi para transferi yaparken, numarayı yazdığında boşluk kalırsa numaranın başına “0” koymalıdır.

İlgili İçerik: Ziraat Bankası POS Destek Hattı Telefon Numarası

İş Bankası Hesap Numarası Nerede Yazar?

İş Bankası, Halkbank gibi hesap numarasını kartın ön yüzünde yer vermektedir. 16 haneli kart numarasının altında Hesap No yazısının karşısındaki 11 haneli rakam, size özel verilen hesap numaranızdır.

Garanti Bankası Hesap Numarası Nerede Yazar?

Garanti Bankası müşterilerinin şube kodu, 1 ila 4 haneli olmaktadır. Buna ek olarak hesap numarası ise 7 haneli olarak karşınıza çıkacaktır. Garanti Bankası hesap numarası örneğin; 123 2233444 şeklinde olmaktadır. Garanti Bankası da birçok banka gibi hesap numarasını kart üzerine yazmamaktadır.

Garanti Bankası’nın müşteri temsilcisi olan 444 0 333 numarasını arayarak hesap numarası ve ulaşmak istediğiniz diğer bilgilere ulaşmanız mümkündür. Ayrıca; Garanti Bankası, müşterilerinin hesap numarasını öğrenmesini ATM’ler ve internet bankacılığı ile de sağlamaktadır.

İlgili İçerik: Garanti Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma  

Yapı Kredi Hesap Numarası Nerede Yazar?

Yapı kredi banka kartı üzerinde hesap numarası yer almamaktadır. Dilerseniz mobil ya da internet bankacılıktan öğrenebilirsiniz. Dilerseniz de müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz.

Akbank Hesap Numarası Nerede Yazar?

Akbank banka kartı sahibi olan Akbank müşterilerinin şube kodu; 1, 2, 3 ve 4 haneli sayılarda olabilmektedir. Akbank hesap numarası ise Garanti Bankası gibi 7 haneli olarak belirlenir. Bu hesap numarasına örnek vermek gerekirse; 1122 – 3344555 şeklindedir.

İlgili İçerik: Akbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanmak

HSBC Hesap Numarası Nerede Yazar?

HSBC hesap numarası banka kartında yer almamaktadır. 12 haneden oluşan hesap numaranızı müşteri hizmetlerinden ya da internet/mobil bankacılıktan öğrenmeniz mümkün.

TEB Hesap Numarası Nerede Yazar?

TEB hesap numarası, banka kartında bulunmamaktadır. Ancak kolaylıkla internet bankacılıktan ya da müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

Vakıfbank Hesap Numarası Nerede Yazar?

Troy kart ödeme sağlayıcısına sahip Vakıfbank, banka kartının üzerinde hesap numarasına yer vermemektedir. Vakıfbank hesap numarası için müşteri hizmetlerinden bilgi alabilir ya da mobil/internet bankacılığından öğrenebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.