Kredihesabi.com

Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Bozulur?

30.12.2019
Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Bozulur?

Kredi kartı kullanıcıları daha önce yapmış oldukları harcamaların ödemelerini zamanında yapamadıkları için banka ile görüşüp bir borç yapılandırma talebinde bulunabilirler. Kredi kartı borçlarını yapılandıran banka müşterileri değişik maddi sıkıntılardan dolayı tekrar bu borcu ödeyememe durumuna gelebilir. Borcun ödenmemesi durumunda yapılandırma bozulabilmektedir. Peki, kredi kartı yapılandırma nasıl bozulur? Borçlarını ödeyemeyen ve ödeme planının bozulacağından endişe duyan okuyucularımız için bir araştırma yaptık. İşte, borcunuzu kaç ay ödemezseniz yapılandırma bozulur sorunun cevabı…


Bu yazımızda; kredi kartı ve ihtiyaç kredisi borçlarının yapılandırması sonrası ödemelerin tekrar  aksatılması ile yapılandırmanın nasıl bozulacağı ve yapılandırmanın bozulması sonrası ne gibi sıkıntıların ortaya çıkacağını belirttik.


Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Bozulur

Kredi Kartı Yapılandırma Süreci Ne Zaman Başlar

Kredi kartlarının mevcut düzenlemelere göre 3. Ayında borcunun ödenmemesi durumunda takibe takılır ve daha sonra banka müşterilerine haciz uygulanabilmektedir. Bu durumun yaşanmaması için banka avukatı, borçlu kişiler ile görüşerek onlara bir yapılandırma teklifi sunabilmektedir. Yeni yapılandırma ile kredi kartı borcu önceden belirlenen faiz oranları ile tekrar hesaplanmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Kaç Ay Ödenmezse Yapılandırma Bozulur?

Kredi kartı yapılandırmaları, kişilerin borçlarını ödeyebilmeleri için genelde düşük faizle yapılmaktadır. Ama yapılandırma bozulduğu anda bu düşük faiz imkanı da ortadan kalkabilmektedir. Bu nedenle banka müşterileri ne olursa olsun yapılandırmayı bozmaması gerekmektedir. Peki kaç ay boyunca kart borcu ödenmezse yapılandırma iptal olur?

Yapılandırılan Kredi Kartı Borcu 3 Ay Ödenmediğinde Yapılandırma Bozulur!

Kredi kartı borçlarını yapılandıran banka müşterilerinin 2 aylık bir süreleri olmaktadır. İlk 2 ay ödemelerini yapmayan kişilere genelde telefonla bilgilendirme yapılıp, ödemelerin yapılması talep edilir. Bu sürenin dolması ya da 3.ayda da ödemenin yapılmaması durumunda, banka gerekli uyarıları yapıp ödemenin hemen yapılmasını isteyebilir.

Ödemelerin 3 ayın sonunda da yapılmaması ile birlikte son kez banka avukatı borçlu ile görüşerek ona küçük bir zaman dilimi verebilir. Ama bu zaman diliminde de borçların ödenmemesi durumunda yapılandırma tamamen bozulup, banka müşterisine sunulan tüm imkanlar, kredi faiz indirimleri iptal edilerek eski kredi faizi üzerinden tekrar borç hesaplanması yapılır.

Kredi Kartı Yapılandırması Bozulursa Ne Olur?

Kredi Kartı Yapılandırması Bozulursa Ne Olur?

Kredi kartı borcunu yapılandıran banka müşterilerine genelde ödeme kolaylıkları sağlanmaktadır. Bu ödeme kolaylıkları içinde en önemlisi de eski kredi kart faizi yerine yeni ve daha düşük faiz oranları ile kredi ödeme hesaplamasının yapılmasıdır. Ama düzenli ödeme yapılmayıp kredi kartı yapılandırması bozulursa  bankalar sağlanan bu faiz indimi başta olmak üzere diğer tüm kolaylıklar iptal edilmektedir.

İkinci Bir Kredi Kartı Yapılandırması Olur mu?

Kredi kartı yapılandırmasını bozan kişiler, bankaya başvuru yaptığında ikinci bir yapılandırma isteği de reddedilecektir. Bankalar bu noktada genelde ikinci bir yapılandırma şansı vermek istemez. Bundan dolayı, yapılandırılmış kredi kartı borcu olan müşterilerin mutlaka borçlarını zamanında yatırmaları gerekmektedir. Aksi halde yapılandırma bozulacağı için hem faiz indirimleri iptal olacak hem de mevcut kredi notu oldukça düşüş gösterecektir.

Kredi Kartları yanında bireysel kredilerini yapılandıran banka müşterileri aynı şekilde bu borçlarını zaman zaman ödeyemez duruma gelebilmektedir. Peki bireysel kredi yapılandırma borçları ödenmezse ne olur?

Yapılandırılan İhtiyaç Kredisi Bozulursa Ne Olur?

Bankadan daha önce çekmiş olduğu ihtiyaç kredisini ödeyemediği için bunu yapılandıran kişiler, bu yapılandırma taksitlerini 3. Ayda da ödemezse aynı kredi kartı yapılandırmasında olduğu gibi bu da bozulur. Yani bankanın müşterisine sunmuş olduğu tüm imkanlar yine iptal edilir. İhtiyaç kredilerinde mevcut kredi faizleri, yapılandırılan kredi faizlerine göre düşük olabilir. Ama yapılandırma bozulduktan sonra indirimli kredi faizleri iptal edilip, ihtiyaç kredisinin ilk çekildiğinde sunulan faizler üzerinden tekrar bir borç hesaplaması yapılacaktır.

İhtiyaç kredisi yapılandırmasının bozulmaması için, ödemelerin her ay yapılması gerekmektedir. Aksi halde 3. Aydan itibaren yapılandırma bozularak, yapılandırmanın getirmiş olduğu tüm ayrıcalıklar kaybedilebilir.

Şirketlerin çekmiş olduğu kredilerin ödenmemesi durumunda bireysel banka müşterilerine sunulan yapılandırma imkanları bu şirketlere de sunulmaktadır. Ama şirketler, yapılandırma yaptıkları halde kredilerini ödeyememeleri sonrası bazı sorunlar yaşayabilirler.

Yapılandırılan Kredi Ödenmezse Ne Olur?

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.