10 Eylül 2019

KYK Burs ve Kredi Çıkmadı Ne Yapmalıyım?  

 

Yüksek öğrenimi kazanan öğrencilerin başvurabildiği burs ve kredi türü olan KYK bursu ve kredi sonuçları önceki gün açıklandı. Maddi durumu devlet tarafından yapılan araştırmaya ve öğrencinin sunmuş olduğu belgelere göre kötü olan kişilere karşılıksız burs verilirken, diğer durumu iyi olan öğrencilere de kredi çıktığı belirtildi. Bunun yanında bazı öğrenciler, durumu kötü olmasına rağmen kendilerine burs çıkmadığını belirterek nereye başvuru yapılmasını gerektiği ile ilgili birçok soruyu merak etmektedirler.

 

Ayrıca yine her iki krediye de başvuru yapmasına rağmen ikisinden de sonuç alamayan öğrencilerin de olduğu gelen bilgiler arasında bulunmaktadır. KYK bursu ve kredisi çıkmadı ne yapmalıyım? Durumum kötü ama bana burs çıkmadı nereye başvuru yapacağım? Gibi daha birçok soru ile her gün karşılaşır olduk.

 

Bugünkü makalemizde kredi ve burs başvurusu olumsuz sonuçlanan öğrencilerin sorunlarına değineceğiz. Ve bu şekilde bir durumla karşılaşıp mağdur olduğunu düşünen öğrencilere yol göstermeye çalışacağız.

 

Üniversiteyi kazanıp ailesinden ya da başka yakınlarından kimsenin olmadığı uzak şehirlere giden öğrencilerin karşılaşmış oldukları en büyük problem maddi sorunlardır. İste kız ister erkek olsun her öğrencinin mutlaka ihtiyaçları olmaktadır.  Ve özellikle de barınma gibi temel ihtiyaçları oldukça pahalı olmaktadır. Üniversite bulunan bir şehrimizde genellikle kiralar 600 TL ise bu aynı ev öğrenciye verildiğinde 1000 TL gibi bir rakama çıkmaktadır. Öğrencilerin sadece barınma sorunu değil birçok yönden maddi anlamda sorun yaşadıkları artık bir Türkiye gerçeğine dönüşmüştür.

 

KYK Bursu Neden Çıkmaz?

 

Öncelikle ailesinin maddi durumu iyi olan öğrencilere burs verilmediğini belirtmemiz gerekmektedir. Bunun yanında bir öğrenciye başvuru yapmasına rağmen neden burs çıkmadığını olasılıklarla birlikle madde madde açıklayacağız. Burs çıkmamasının temel olası sebepleri:

 

Page Title

REKLAMLAR

 • Ailenizin maddi durumunun iyi olması
 • Başvuru tarihinde sigortalı olarak bir yerde çalışıyor olmanız
 • Üzerinizde tapulu bir taşınmazın olması ya da size ait bir taşıtın olması
 • Banka hesabınızda yüklü miktarda paranızın olması
 • Daha önce adli bir suça bulaşmanız
 • İkinci örgün üniversiteyi okuyor olmanız
 • Özel üniversitede okuyor olmanız

 

Birçok öğrencinin beyanına göre, yukarıdaki durumların hiçbirini taşımadıklarına rağmen kendilerine burs çıkmadığını söylemekte ve bu konu ile ilgili mağdur olduklarını düşünmektedirler.

Öğrencisini ve paraya mı ihtiyacınız oldu? Kredi için, öğrenci kredi çekebilir mi adlı makalemizi okuyun hemen!

 

Başta KYK(Kredi Yurtlar Kurumu ) bu sorunu minimize etmek için, kendisine başvuran hemen herkese kredi yardımında bulunmaya çalışmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda başvuru yapan her öğrenciye ya burs ya da kredi çıkmaktaydı. Ama son birkaç yıldır bazı öğrenciler başvuru yapmalarına rağmen kendilerine kredi ya da burs çıkmadığını belirtmeye başladılar. Maddi durumu iyi olan öğrencilere zaten burs verilmemektedir. Ama bu öğrenciler kredi alabilmektedirler.

Burs Çıkmayanlar İtiraz Edebilirler!!!

 

Asıl sorun maddi durumu çok kötü olan öğrencilere KYK bursunun çıkmamasıdır. Siz de hem maddi durumunuz kötü olduğunu düşünüp size kredi çıkmadığını iddia ediyorsanız mutlaka başta KYK Genel Merkezine olmak üzere bulunduğunuz ilin KYK Müdürlüğüne mutlaka yazılı itiraz başvurunuzu yapmalısınız.

 

Üniversite okuyup da kendisine burs çıkmayan maddi durumu kötü olan öğrenciler bulundukları ilçenin kaymakamlıklarına başvurarak yardım da talep edebilirler. Başvuru ile birlikte maddi durumunuzun kötü olduğunu ispatlayan belgeleri de mutlaka başvuru dilekçesine eklemelisiniz. Tabi bu başvurunuz sizin ekstra başvurunuz olacaktır. Sizi asıl mağdur eden KYK bursunun çıkmaması olduğu için bu konu hakkında takip sürecini elden bırakmayınız. Birçok öğrenci bu şekilde burs almayı başarmıştır.

 

Ocak ayından itibaren verilmeye başlanacak burs ve kredilerin üç aylık toplu verilmesi beklenmektedir. Bu da birçok öğrencinin birikmiş ola ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek bir rakam demektir. 1400 TL gibi olması beklenen toplu burs-kredi ödemesinin öğrencilerin kışın rahat etmelerini sağlamaya yönelik oldukça olumlu bir adımdır.

 

Bir önceki yazımız olan Banko Görevlisi Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde banka çalışan maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. Rüya dedi ki:

  Benim yeğenimin ailesinin durumu yok evleri kira
  Ailesinin sabit maaş geliri yok sosyal güvenceleri yok ve yeğenime kredi çıkmıyor NEYE göre kredi çıkıyor anlamıyorum ,ben ve dedesi yardım etmeye çalışıyoruz ama malum bir emekli ne kadar maaş alıyor bende asgari ücretle çalışıyorum
  Ankara KYK ya müracaatı yapsak ta bir sonuç çıkmayacak ,bu çocuklar bizim ülkemizin çocukları ,eğitime layıkıyla destek olmak lazım

 2. hüseyin dedi ki:

  Dilekçe verdikten sonra burs onay zamanı geçerse tekrar süresini uzatabilirler mi ?

 3. Ceyhan dedi ki:

  Dilekçe verdikten sonra burs onay zamanı geçerse tekrar süresini uzatabilirler mi ?

 4. NERIMAN TERCAN dedi ki:

  Eşimden ayriyim zar zor küçük bi dükkan açtım hala borcu duruyor bagkur tek güvencemiz diye ödüyorum..oğlumu okutmaya zorlanıyorum şehir dışında okuyor neymiş efendim ihtiyacı olanlara veriliyormuş …aynı ilden evinden okula gidene ve ailesinin durumu iyi olsn cocuga çıkmış benim oğluma çıkmamış ne saçma …neye göre araştırılıyor

 5. Şeymanur dedi ki:

  Dört yıllık üniversite kazandım şuan ikinci sınıftayım birinci ve ıkıncı sınıfta burs çıkmadı babamın üzerine sadece bir ev var ve evinde kredi borcu var başka da hıc birşey yok babamın maasıda asgerı ücret uç kardeşiz birisi okuyor kardeslerımden çıkar dıe iki senedir bekliyorum ama burs çıkmadı kredi çıkıyor hep itiraz etsem durumumu beyan etsem burs çıkar mı

 6. Hilâl dedi ki:

  Babam dört çocuk okutuyor. Ve babamın üstüne hiçbir şey yok. Bursa çok ihtiyacım var ama çıkmadı. Kardeşimde üniversite okuyor onada çıkmadı. Bu maddi durumumun kötü olduğu belgeler neler ? O belgeleri nasıl nereden alabilirim?

 7. Özcan Aslan dedi ki:

  Babamın hic birseyi yok ama bana burs cikmadı nasıl itiraz edebiırim

 8. Berna dedi ki:

  Daha önce açık öğretim onlisans bolumndn mezun oldum. Kredi veya burs almadim basvuru dahi yapmadim. Suan başka bir onlisans bolumu okuyrum örgün, birinci sinifta burs veya kredi cimadi ikinci sinifta basvurdum bugun aciklandi sonuclar bursu gectim kredi bile cikmadi . Aciklamada daha once ayni daha once onlisans mezunu oldugum icin verilmedigi yaziyor. Ne yapmaliyim kredi ciksa bari

 9. Ali doğan dedi ki:

  Hocam daha önce ön lisans üni bitirdim şuanda başka bi ön lisans bölümü okumaktayım daha önce hiç kredi yada burs almadım ve ilk defa başvurdum kredi çıkmadı kredi çıkması gerekmıyormuydu

 10. Beyza dedi ki:

  Benim üni versiteye ki 3.yılım geçen sene 1sınıfta çaprazda kaldım 1,sınıfın birinci döneminde vize sınavlarının oldum ve sonuçları beklerken bir rahatsızlığın oldu ve okula devam edemedim şimdi devam ediyorum iki senedir KYK ya başvuruyorlar ama kredi çıkıyor her hangi bir gelirimiz de yok neden burs çıkmıyor çok ihtiyacım var bursa

  1. İhsan Demir dedi ki:

   Ankara KYK merkez müdürlüğüne mutlaka durumunuzu ve gelirinizin olmadığını beyan eden belgeleri iadeli taahhütlü posta ile yollayın. İşin takipçisi olun size çıkması gerekiyor. KYK genel müdürlüğü ile iletişim halinde olmanızı tavsiye ediyoruz.

 11. Hilâl dedi ki:

  Babamın 1 evi ve 1 arabasi var. Bide ablamların arabası babamın üzerine. Babam emekli aldığı maaş 1800 tl ve 920 tl kredi öduyo aylık.. bana da burs ya da kredi çıkar mi?

  1. İhsan Demir dedi ki:

   Hilal Hanım, burs konusunda net bir şey yok. Bazı durumlarda çok iyi durumdaki kişilere bile burs çıkabilmektedir. Ama kredi noktasında yanlış bilgi vermek istemem ama başvuru yapan herkese kesin kredi çıkmaktadır. Kredi geri ödemeli biliyorsunuz.

 12. İhsan Demir dedi ki:

  Hande Hanım, daha önce kredi almadıysanız size de kredi ya da burs çıkabilir. Saygılar

 13. Hande dedi ki:

  Ben liseden mezun olduktan sonra 1 yıl daha universite sinavina hazirlandim banada kredi veya burs cikar mi ?

Yorum Yaz