17 Ocak 2019

Numara Taşıma Sonrası İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma

Numara Taşıma Sonrası İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma

İnternet bankacılığına tanımlanmış olan cep telefonu numarasının farklı bir operatöre taşınması durumunda, operatör şirketi değişeceği için internet bankacılığına da erişimi kısıtlanacaktır. Bunun için banka ile temasa geçip cep telefonun tekrar aktif edilmesi gerekmektedir. Yani kendiliğinden düzelmeyen bir sorundur. Numara taşıma sonrası bloke kaldırma işlemleri için bir yazı kaleme aldık. Siz de yazımızı okuyarak adım adım hat bloke kaldırma detaylarını öğrenebilirsiniz.

Hat Değişikliği Sonrasında İnternet Bankacılığına Erişim Kısıtlanır

İnternet bankacılığı kullanan vatandaşların, internet bankacılığı hesaplarına erişebilmeleri için cep telefonlarına gelen geçici şifreyi kullanmak zorundadırlar. Bu cep telefonu numarasını onaylatmak ve diğer şartları kabul etmek için banka şubesine gidip de ima atması gereken banka müşterilerinin cep telefonlarını diğer bir hatta taşımaları durumunda bu internet bankacılığı mesajları artık gelmeyecektir. Yani bir diğer ifade ile artık eski operatör numarası blokeli olmuş olacaktır. Numara taşıma sonrası internet bankacılığı şifre bloke kaldırma nasıl yapılır? Bu sorunun yanıtı için kaleme aldığımız makalemizde, herhangi bir nedenden dolayı hattını numarasını değiştirmeden diğer bir operatöre geçiren müşterilerin blokeli hatları nasıl açtırabileceklerini anlatacağız.

Cep telefonu müşterileri diğer operatörlerin kendilerine sunmuş olduğu imkan ve kampanyalardan dolayı istedikleri zaman operatör değişikliği yapabilmektedirler. Cep telefonlarının numaraları değişmeden yapılan bu değişiklik sonrası artık eski operatöre bağlı olan numaraya cep şifresi gelmez. İnternet bankacılığını kullanmaya devam etmek isteyen banka müşterileri yeni geçmiş oldukları cep telefonu operatörü bilgilerini bankaya iletmek durumundadır. Banka da gelen müşteri talebi doğrultusunda gereken güncellemeleri yapacaktır.

Page Title

REKLAMLAR

Hat Değişikliği Sonrası Yapılması Gerekenler

Eğer cep telefonu numaranızı diğer bir cep telefonu şirketine taşıdıysanız zaten bu işlem için ortalama 5-7 gün arası taşıma zamanı gerekecektir. Taşıma işlemi boyunca eski hattınızı rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu eski hattınızla da internet bankacılığını kullanabilir ve diğer bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Cep telefonu hattı taşıma işleminin tamamlanması ile birlikte artık numaranıza internet bankacılığı şifresi gelmeyecektir. Banka tarafından bu eski operatör numarasına kısıtlama yani bloke getirilecektir. Bu blokeyi kaldırmak için bankanın müşteri hizmetlerini aramanız gerekecektir.

Telefon bankacılığı ile yapacağınız iki türlü işlem ile bu hat blokesini kaldırabilir ve yeni operatörünüzü bankanızın sisteminde güncelleyebilirsiniz.

Bu yöntemlerden birincisi,: telefon bankacılığı ile yapmış olduğunuz işlemlerde öncelikle internet bankacılığı ve telefon bankacılığı menüsüne giriş yaparak cep telefonu sms bloke kaldırma menüsüne tuşlamanız gerekecektir.

Bu işlem için sizden bazı özel bilgiler isteneceği için, hem banka bilgilerinizi hem de kimlik bilgilerinizi yanınızda tutmanızda fayda vardır. Özellikle de annenizin kızlık soy adı mutlaka sorulacak olup kimlik bilgilerinizin ve kullanmış olduğunuz banka ya da kredi kartları bilgilerini de isteyebilecektir.

Yapılabilecek İkinci işlem: Bu işlemin yanında ayrıca daha kolay bir yöntem de şudur; müşteri hizmetleri temsilcisi ile direkt görüşerek internet bankacılığı mesaj blokesini kaldırabilirsiniz. Bunun için yine internet bankacılığı şubesine giriş yapıp, oradan da müşteri temsilcisi ile görüşmelisiniz. Müşteri temsilcisi de size bazı özel bilgiler soracak ve bu sorulardan sonra da hattınız üstündeki bloke kaldırılmış olacaktır.

Yapmış olduğunuz işlemler sonrası aynı eskisi gibi yine internet bankacılığına rahatlıkla girebileceksiniz. Fakat cep telefonu hattını taşımanız ile birlikte numaranızı da kısmen ya da tamamen değiştirmeniz durumunda bu sefer işlemlerinizi telefon bankacılığı ile yapamayacaksınız. Bunun için banka şubesine gitmeniz gerekecektir. Banka şubesine gittikten sonra yeni bir sözleşme ile imza atmanız gerekecektir. Yeni bir imza vermeden cep telefonu numaranızı sisteme işletemezsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Banka Referans Mektubu Nedir ve Referans Mektubu Örneği başlıklı makalemizde banka referans mektubu, referans mektubu ve referans mektubu nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz