20 Kasım 2019

Banka Şikayet Dilekçe Örneği

Günlük hayatımızda ekonomik yaşamın getirdiği bir zorunluluklardan dolayı bankalar ile sürekli bir etkileşim halinde oluruz. Bankalar ile yaptığımız işlemlerde anlaşmazlık olduğu zamanlar mutlaka olmuştur. Ve bankacılık sektöründe, müşteri-banka arasındaki münasebetlerde genellikle ipler bankanın elindedir. Bu yüzden mağdur olan genelde müşteri olur. Siz de mağduriyet yaşadığınızda, buna karşı etkili yöntem olan, banka şikayet dilekçesi yazabilirsiniz.  Bu yazımızda banka şikayet dilekçesi ve bir örneği ile sizlere yardımcı olacağız.

Bankayla anlaşmazlık yaşadığınızda öncelikle yapmanız gereken ilk iş bankanıza yazılı müracaat etmenizdir. Yaptığınız müracaat olumsuz karşılanırsa ikinci olarak kaymakamlıklarda bulunan tüketici koruma hakem heyetine başvuracaksınız. Bundan da sonuç çıkmadığında, TBB (Türkiye Bankalar Birliği) hakem heyetine başvurmanız gerekmektedir. Sonra ki adım artık son merci olarak BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu)’dır. Bu basamakların hiçbirinden sonuç alamadıysanız son çare olarak hukuki başvurunuzu banka aleyhinde yapmanız gerekecektir. Ama işlem basamaklarını mutlaka takip edin.

Şimdi banka şikayet dilekçesi ile ilgili bu işlem basamaklarını nasıl yapacağınızı tek tek anlatalım:

 

Page Title

REKLAMLAR

  • İlk yapmanız gereken bankanıza başvuru yapmanızdır. Bankanızdan gelecek olan yazılı cevabın süreleri; kredi kartı için 20 gün diğer bankacılık işlemleri içinse 30 gündür.
  • İtirazınızın olumsuz bir şekilde cevaplandırılması durumunda, bu cevaptan sonra 60 gün içerisinde kaymakamlık tüketici hakem heyetine aldığınız ret cevabı ile başvuru yapıyorsunuz.
  • Buradan da alacağınız olumsuz cevabı süre geçirmeden hemen Türkiye Bankalar Birliği hakem heyetine başvuracaksınız.
  • Arkasından bankacılık en üst karar organı olan BDDK’ya başvuru yapıyorsunuz.
  • Yaptığınız bütün başvuruların olumsuz sonuçlaması sonrası artık hukuki aşamaya geçiyorsunuz. Bu basamağa kadar bütün başvuru ve ret evraklarını dava dosyanıza mutlaka koyacaksınız.

 

Aşağıda yer alan, kredi kartı hesap işletim ücretine karşı bankaya yapılan şikayet dilekçe örneği ile karşılaştığınız bir problemle ilgili itiraz edebilirsiniz.

AK BANK BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

 

238438866 numaralı  hesabımdan, 25/09/2016 son ödeme tarihli Hesap Bildirim Cetvelinde  yer alan 20.00 TL (Yirmi TL). tutarlı hesap işletim ücreti talebiniz 4077 sayılı yasaya göre haksız olup Hesap Bildirim cetveline itiraz ediyorum.Talep edilen 20. 00 TL (Yirmi TL) hesap işletim ücretinin bir sonraki hesap bildirim cetvelindeki tutardan mahsubunu diler aksi takdirde hukuki yollara başvuracağıma bildiririm.

Gereğini arz ederim.

Adı- Soyadı

İmza

Yukarıdaki itiraz dilekçenize, bankanızın sizden kesmiş olduğu parayı gösteren makbuzu ekleyin. Aynı şekilde yukarıdaki itiraz basamaklarını uygularken, bir önceki evrakları da yeni başvurularınızda mutlaka kullanın. Eksik evrak başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma( 30 SANİYEDE BAĞLAN)  başlıklı makalemizde 4440000, ziraat bankası direk müşteri ve Ziraat Bankası müşteri hizmetleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

  1. Serfat dedi ki:

    Müşteri hizmetlerine ulasamıyorum dönüş yaparmısınız en kısa sürede

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.