Kredihesabi.com

Konut Kredisi Destek Paketi Kampanyası Tüm Detaylar

Konut Kredisi Destek Paketi Kampanyası Tüm Detaylar

Devlet bankalarının açıkladığı konut kredisi destek kampanyası oldukça ilgi gördü. Herkes sokağa çıktı ev-konut aramaya başladı. Fiyat araştırmaları yapılmaya başlandı. Konut piyasası hareketlendi. Emlakçıların mesaisi arttı. Konut kredisi almanın şartları, konut kredisine başvurmak için gerekli evrakların neler olduğu merak konusu oldu. Bir vatandaş olarak Cumhuriyet tarihinin en uygun konut kredisi paketinden faydalanarak bir konut satın almak ve kredi kullanmak istiyorsunuz…  

 Ne yapmanıgerekiyor haberimizin detaylarında bulabilirsiniz…   

Ne açıklanmıştı?

Normalleşme sürecine destek amacıyla Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank vatandaşların, finansman ihtiyaçlarını uygun şartlarda sağlayabilmesi amacıyla 4 yeni kredi paketi hayata geçirdi. Bunlardan en dikkat çekeni konut kredisi destek paketi oldu. Buna göre birinci el/sıfır veya ikinci el konut alımlarında, düşük faiz oranı ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan 15 yıla varan vade ile finansman imkânı sunuldu. 

Üç büyük şehirde üst limit 750 bin TL 

Kredi paketinden daha geniş kesimlerin istifade edebilmesi için müşteri başına verilebilecek kredi miktarı sınırlandırıldı. Buna göre İstanbul, Ankara ve İzmir’de krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırılabilecek. Kredi kullanımında yüzde 10’dan başlayan, düşük öz kaynak/peşinat oranı uygulanacak. Bu kapsamda birinci el/sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı ile finansman imkânı sunuldu. 

Kampanyadan yararlanmak için bir şart var:  

Ayrıntılara geçmeden önce bir hatırlatma yapalım: Konut kredisinde önemli bir nokta var. Kampanyadan yararlanmak için alınacak konutun 01/01/2019’dan yani 1 Ocak 2019’dan sonra satışının yapılmamış olması gerekiyor. Buna dikkat etmeniz önemli.  

Konut Kredisi hesaplama aracı 

Kredi hesaplamaları için bankaların internet sitelerinde pek çok uygulama mevcut. Örneğin Ziraat Bankası’nın ‘Konut Kredisi Hesaplama Aracını’ buradan ulaşabilirsiniz. Bu uygulama ile Tüketici Kredisi, Konut Kredisi ve Taşıt Kredisi için kredi tutarı, ödeme sıklığı, vade, faiz oranını kendiniz belirleyip ödeme planını oluşturabiliyorsunuz. Biz buraya sıfır bir konut için 100 bin liralık konut kredisi için 12 ay ödemesiz dönemli ve eşit taksitli ödeme tablosunu koyalım: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ziraat Bankası’nda konut kredisi tahsis ücreti 500 TL! 

Ziraat Bankası’nda konut Kredisi için; Bankkart, KMH, Talimat Ürünü, İnternet Bankacılığı zorunlu olup, BES, AZG, DASK, Konut Sigortası, KASKO, Eşya Sigortası, Klasik Sivil Yangın Sigortası ürünlerinden en az üçüne sahip olan veya yeni başvuruda bulunanlar faydalanabilecek. Söz konusu konut kredisinden her bir vatandaşın yalnızca 1 kez faydalanacağı belirtildi. Diğer yandan Ziraat Bankasında 100 BİN TL’lik bir konut kredisi tahsis ücreti 500 TL olarak belirlendi.   

Diğer bankalardan kullanılan kredilerin Halkbank’a transferi olmayacak  

Halkbank internet sitesinde yer alan bilgiye göre Avantajlı Konut Kredisi Paketi faiz oranları, yeni kredi kullandırımları için geçerli olacak, yeniden finansman ve diğer bankalardan kullanılan kredilerin Halkbank’a transferi olmayacak. Buraya Halkbank Avantajlı Konut Kredisi Örnek Maliyet Tablosu ekliyoruz. Bu tablo Yeni (Sıfır) Konut ve 2. El Konutlar için 100 BİN TL tutarındaki krediler için örnek maliyet tablosudur: 

VakıfBank’ta ödemesiz dönem vadesi daha kısa tutulabilecek 

 VakıfBank, diğer bankaların yaptığı gibi kendi internet sitesinde normalleşme sürecinde Avantajlı Konut, Taşıt, Tatil, Sosyal Hayatı Destek Kredisi paketlerinin özelliklerine yer veriyor. Biz burada sadece VakıfBank Avantajlı Konut Kredisi Paketi’ne bakıyoruz.  

 Buna göre kredinin özellikleri şöyle:  

 1- Kampanya, sıfır/birinci el ve ikinci el konut alımları için geçerli olacak. 

 2- Müşteri başına verilebilecek kredi miktarı üç büyük ilimizde (İstanbul, Ankara ve İzmir) krediye konu olacak konutlar için 750 BİN TL, diğer şehirlerde en fazla 500 BİN TL olacak. 

 3- Kampanya kapsamında kullandırılacak konut kredileri eşit taksitli ve azami 12 aya kadar ödemesiz dönemli olacak. Vatandaşların tercihine göre belirtilen ödemesiz dönem vadesi daha kısa tutulabilecek.  

 Buraya VakıfBank Avantajlı Konut Kredisi Örnek Faiz Oranı Tablosu ekliyoruz:

VakıfBank 1. El ve 2. El Avantajlı Konut Kredisi Paketi Faiz-Maliyet Tabloları: 

Faiz Maliyet Tablosu 

Avantajlı Konut Kredisi 1. El  Alınacak Ücretler (TL)**  Maliyet Oranları (%)*** 
Kredi Tutarı  Vade (Ay)  Faiz Oranı (Aylık)***  Kredi Tahsis Ücreti  Ekspertiz Ücreti  Aylık Toplam**  Yıllık Toplam** 
             
100.000TL  120  % 0.64  Kredi Tutarı Üzerinden % 0.5  1.100 TL  %0.6708  %8.3531 

 

Faiz Maliyet Tablosu 

Avantajlı Konut Kredisi 2. El  Alınacak Ücretler (TL)**  Maliyet Oranları (%)*** 
Kredi Tutarı  Vade (Ay)  Faiz Oranı (Aylık)***  Kredi Tahsis Ücreti  Ekspertiz Ücreti  Aylık Toplam**  Yıllık Toplam** 
             
100.000TL  120  % 0.74  Kredi Tutarı Üzerinden % 0.5  1.100 TL  %0.7715  %9.6612 

 

KONUT KREDİSİNDE EN ÇOK SORULAN SORULAR 


112 ay ödemesiz dönemde faiz olacak mı? 

Cevap: Avantajlı konut kredisinde 12 aylık ödemesiz dönemde faiz olacak. Hesaplanan faiz diğer ödeme taksitlerine ilave olacak.  

2Konut kredisi peşinat oranı ne olmalı?  

Cevap: Kredi kullanımında yüzde 10’dan başlayan, düşük öz kaynak/peşinat oranı uygulanacak. 

3- Konut kredisinde yapılandırma olacak mı? 

Vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında konut kredisinde yapılandırma olup olmayacağı. Bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı.  

4- Konut kredisine başvuru nasıl yapılıyor? 

Başvurular 2 Haziran’da alınmaya başlandı. Talep eden vatandaşlar konut kredisi başvuruları, Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası şubelerinden yapabilecek. Avantajlı faiz oranları ile kullanılabilecek konut kredileri ister aylık eşit taksitlerle, ister 12 aya kadar ödemesiz dönem imkânı ile 15 yıla varan vadede, yüzde 10’dan başlayan, düşük peşinat oranı ile yararlanılabilecek. 

5- Konut kredisine başvuru için gerekli evraklar nelerdir? 

  • Başvuru Formu, 
  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi, 
  • Çalışma durumunuza göre gelir belgesi, 
  • Serbest Meslek Mensupları için, bağlı oldukları meslek kuruluşundan alınan üyelik belgesi fotokopisi, 
  • Tüzel kişiliklerin ortağı olan kişilerden ortağı olduğunuz şirkete ait ana sözleşmenin yayımlandığı ticaret sicil gazetesi/gazeteleri fotokopisi, 
  • Satın alınmak istenen konutun tapu belgesi fotokopisi, 
  • Şubece talep edilebilecek diğer belgeler 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.