Kredihesabi.com

Konut Kredisi Taksitleri Geciktiğinde Ne Olur?

Konut Kredisi Taksitleri Geciktiğinde Ne Olur?

Konut kredisi taksitleri gecikmesi durumunda her ay için belli işlemler yapılmaktadır. Sadece bir ay gecikirse banka sizi en fazla arar ve ödemeniz gerektiğini belirtir. 2 ay konut kredisi ödenmezse hem yüksek gecikme faizi ödersiniz hem de banka bunu KKB’ye bildirip hemen kredi sicilinizin bozulmasına neden olabilir. Konut kredisi 3. Taksit ödemesi gecikirse artık banka sizi icraya vererek konutun icra yolu ile satılmasını talep edecektir. İcra ve borç süreçleri nasıl yürütülür birlikte bakalım.

Konut Kredisi Ödenmezse Ev İcradan Satılabilir

Kredi ile ev almanın en riskli tarafı kredi taksitlerinin gecikmesi ya da hiç ödenememesidir. Bankalar her ne kadar ilk 2 ay sadece faiz yansıtıp icraya vermese bile 3. Aydan itibaren banka da riske girmez ve sizi direk icraya verir. Yani konut kredisi 90 gün boyunca ödenmezse icralık olursunuz. Konutunuz bağlı olduğunuz icra dairesi tarafından ihale ile satışa konulur ve gerçekten çok ucuza satılır. Bu durumda siz zarara girersiniz.

Yazımızın devamında konut kredisi ödenmediğinde neler olur ya da ev kredisi gecikmesi durumunda neler olur sorularına daha detaylı cevaplar verdik.

Bir banka müşterisinin bankadan çekebileceği en yükse kredilerden bir olan konut kredisi, herkes için büyük bir borcun altına girmek demektedir. Kimi zaman vade seçenekleri 120 ay olduğu için taksit ödemesinde gecikme yaşanabilmektedir. Konut kredisi çeken müşterinin taksitini geciktirmesi sonucunda yaşanacaklar yazımızda açıklanmıştır.

Konut Kredisi Taksiti Geciktirildiği Zaman Hangi Yaptırımlar Uygulanır?

Ev sahibi olabilmek için konut kredisine başvurmuş olan bir kişinin herhangi bir şekilde sıkıntı yaşamaması için taksitlerini düzenli olarak yatırması gerekmektedir. Taksitin ödenmemesi durumunda ilk olarak taksitin son ödeme gününden 5 gün sonra kredi çeken kişinin adresine posta yoluyla taahhüt gönderilecektir.

Taahhüdü teslim alan kişi taksiti yatırmazsa ve bunun devamında iki ay daha taksitini ödemezse banka, müşterinin kendine olan tüm taksit borçlarının tamamının ödemesini isteyecektir. Bu sorunun çözülmesi için müşteriye en fazla bir ay süre verilecektir.

Konut Kredisi Taksitleri Ödenmezse Ev Satılır mı?

Konut kredisi taksitlerinizi ödemediğiniz zaman bankanın size belirli bir süre tanıyacağını söylemiştik. Bankanın size tanıdığı son hak olan borçların tamamının kapatılması da gerçekleştirilmezse, maalesef ki eviniz satılacaktır fakat ödemeniz gereken borca göre bu durum farklılık gösterebilir.

Konut kredisi taksiti geciktiren herkesin konut kredisi ile aldığı evin satılması mümkün değildir. Kimi durumlarda banka, müşterisinin ödenmeyen kredi taksitleri nedeniyle icra işlemleri başlatabilir. Ancak bilmeniz gereken en önemli konu, taksitlerinizi geciktirmemenin oldukça faydalı olduğudur.

Bankanın Uyguladığı Yaptırımlara Karşı Ne Yapılabilir?

Banka, konut kredisi taksitlerinizi geciktirdiğiniz zaman size bir aylık süre tanıyacaktır. Bu süre içerisinde banka ile yapabileceğiniz her türlü anlaşmayı yapmanızda fayda vardır. Aksi takdirde süreç daha da uzayabilir veya farklı boyutlar kazanabilir.

Banka, müşterisine vermiş olduğu konut kredisinin devam eden aylarda taksitleri ödenmemesi nedeniyle üzerinde ipotek bulunan evi satabilme yetkisine sahiptir. Konut kredisi ile alınan eve uzman kişiler tarafından o günün şartlarına göre bir değer biçilir. Eviniz için biçilen değerin az olduğunu düşündüğünüzde itiraz edebilir ve daha yüksek bir fiyattan satılmasını sağlayabilirsiniz.

Konut Kredisi Taksitlerini Geciktirmemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Konut kredisi çekmiş olan kişilerin taksitlerini geciktirme nedenlerinin başında maaş günleri gelmektedir. Eğer sizin de maaş gününüz konut kredinizin taksit günü ile denk gelmiyorsa, maaş gününüz değiştirmeye çalışın veya aldığınız maaşın bir bölümünü kredi taksitiniz için ayırın. Böylece taksit günü geldiğinde taksit ödemesi yapabilirsiniz.

Kredi taksitlerinin gecikme nedenlerinden bir diğeri ise düzensiz gelir olmaktadır. Kredi çekmeden önce aylık gelirinizi bankaya bildirmiş olmanız gerekir. Bu iş düzeninde devam ettiğiniz sürece herhangi bir taksit geciktirme durumu yaşanmayacaktır. Özellikle ailede tek çalışan kişiyseniz, konut kredisi çekmeniz sıkıntılı bir durum haline gelebilir. Çünkü 5 veya 10 sene düzenli olarak her ay taksit ödemesi yapmanız gerekecektir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.