Kredihesabi.com

Altın Hesabı Nedir? Nasıl İşlem Yapılır?

20.09.2019
Altın Hesabı Nedir? Nasıl İşlem Yapılır?

Altın hesabı açma, hem altınlarını bozdurmak istemeyen hem de birikimini güvence altında tutmak isteyenlerin tercihi oluyor. Peki, altın hesabı nedir?

Fiziki altın hesabı nedir?

Fiziki altın hesabı evde muhafaza etme sıkıntısı olan bilezik, küpe , çeyrek altın yada külçe altın olarak duran fiziki altınları bozdurup has miktarlarının hesaplanarak gram cinsinden hesaba yatırılmasıdır. Aslında bankalarda bu hesap “altın hesabı” olarak adlandırılır. Ama fiziki olarak bir altının gram karşılığının hesaba yatırılması bu ayrıntıyı ortaya çıkarmıştır. Banka şubelerine İ.A.R (İstanbul Altın Rafinesi) uzmanlarına ait altın eksperi gelir ve hesaba yatırmak için getirilen bilezik yada her türlü fiziki altınınızın has miktarını belirlerler. Belirlenen bu has altın miktarları açılan hesaba bankadaki saflık derecesine göre 24 ayar altın cinsinden yatırılır. Örneğin getirilen bilezik, küpe gibi ziynetlerin karşılığı 200 gr tuttu. Hesaba 200 gr olarak yansır. İstenirse nakit para karlığı gram alınıp üzerine eklenebilir. Daha net bir anlatımla; bozdurmak için tüm ziynetlerimizi toplayıp kuyumcuya götürdüğümüzü düşünelim içinde 24 ayar da , 14 ayar da altın var. Kuyumcu bunları ilk olarak hurda fiyatını çıkararak gram karşılığını bulur ve direk TL karşılığını bize öder. İşte kuyumcunun ilk yaptığı gram karşılığını bulma işlemini bankalar yapar ve TL ye çevirmeden hesabınıza gram olarak yansıtır.

Fİziki altın alan bankalar

Bir çok banka altın hesabı hizmetini müşterilerine sunmaktadır. O bankaların bazıları aşağıdaki gibidir.

 1. Ziraat Bankası Altın Hesabı
 2. Kuveytturk Katılım Bankası Altın Hesabı
 3. Garanti BBVA Bankası Altın Hesabı
 4. Halk Bankası Altın Hesabı
 5. VakıfBank Altın Çağı Hesabı
 6. Şekerbank Altın Hesabı
 7. AlBaraka Altın Hesabı
 8. YapıKredi Altın Hesabı
 9. İng Bank Altın Hesabı
 10. QNB Finans Bank Altın Hesabı

Bankalar altın bozar mı?

Bankalar kuyumcular gibi her an altın bozamaz. Ya da fiziki altınınızı bozup size gram yada para olarak anında karşılığını vermez. Bir hesap açılması ve orada en az bir gün kalması şartı ile bu işlemi yaparlar.

Bankalar fiziki altınları bozup hesaba yatırma işlemini müşterilerine “Altın Gunleri” olarak da ilan ettikleri belirli günlerde yaparlar. Bu kampanyalar şube bünyesinde yapılır. Farklı şubelerde farklı günlerde bu kampanya sürdürülür. Sözün kısası şubelerde her an altın eksperi her zaman altın bozum işlemi yapılamaz.

Kuveyt Türk altın hesabı açma

İlk olarak altın hesapları ile yepyeni bir dönem başlatan banka Kuveyt Türk Katılım Bankası olmuştur. Kendilerini altın uzmanı olarak da tanımlamaktadırlar. Bu nedenle ilk olarak bu bankada ki altın hesapları hakkında bilgi vermek daha doğru olacaktır.

Altın hesabı şubelerden yada senin bankan uygulamasından açılabilmektedir.Vadeli ve vadesiz olarak açılabilen, birikimlerin altın olarak değerlendirilmesini sağlayan hesap türüdür. İstendiği anda altınların fiziki karşılığı gram olarak çekilebilir . Fiziki altınlarınızı yada birikimlerinizi altın olarak hesabınıza yatırabilirsiniz. Bankada bulunan fiziki altınlarla ilgili kısa bir bilgi vermek gerekirse;

Gram altın;

 • İstanbul Altın Rafinesi güvencesi ile basıldı
 • 1, 1.5, 2.5, 5, 10, 20, 50 ve 100 gram seçenekleri bulunur.
 • Gram altınlar, uluslararası standart olan 995/1000 saflıktadır.
 • Paketleri deforme olmadığı sürece tüm şubelerden geri alınır ve istenildiği zaman kuyumcularda bozdurulabilir.
 • Hediye gelen gram altın olursa altın hesabına yatırılabilir.

Çeyrek altın;

 • Çeyrek altınlar; TC. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından üretilir. Bu altınlar, 22 ayar saflıkta ve 1,75 gr ağırlıktadır.
 • Hesaptaki altın birikimi çeyrek altın olarak çekilebilinir.

Külçe altın;

 • Türk bankası tasarımıyla üretilen ilk ve tek külçe altındır.
 • Dünyanın en saygın külçe altın üreticilerinden Argor Heraeus SA3 tarafından üretilen külçe altınlar 1 kg ağırlığında ve 0,995 saflıktadır.
 • Türk bankasının tasarımı ile üretilen ilk ve tek külçe altınlardır.
 • Yurt içi ve küresel piyasalarda kabul edilen Londra Külçe Altın Piyasaları Birliği (London Bullion Market Association – LBMA) standartlarındadır.
 • Banka; Borsa İstanbul (BIST) Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nın muhabir bankası.

Altın Çek;

 • Altın Çek ile fiziki çekim yapabilir veya altınları hesabına aktarabilir.
 • TL, Dolar veya hesaptaki altın ile Altın Çek alınabilir.
 • Bu ürünü kullanmak için Kuveyt Türk müşterisi olma zorunluluğunuz yoktur.
 • Altın Çek, özellikle altın hediye ederken kolaylık sağlar.
 • Altın Çek’in üzerine ismi yazılan kişiden başkası bu çeki bozduramaz.
 • Altın Çek, üzerinde belirtilen tutar kadar fiziki altını temsil eden bir üründür.

Ayrıca hesaptan talimat verilerek düzenli birikim yapılabilmektedir. ATM’eden de günün her saati fiziki altın alma şansı bulunmaktadır. Özellikle düğün yada özel günlerde daha önceden hediyemizi de hazırlamadıysak yolda durup ATM den hediye edeceğimiz altını alabiliriz.

Fiziki altın veren bankalar

Altın hesap ürünü bulunan hemen tüm banka ATM leri fiziki altın vermektedir. ATM den altın alabilmek için bankada bir hesabın olma zorunluluğu yoktur.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.