17 Ocak 2019

EFT Askıda Kaldı

EFT Askıda Kaldı

Başka hesaplara yollamış olduğumuz paraların değişik nedenlerle yerine ulaşmadığı durumlar ortaya çıkabilir. Genelde EFT askıda kaldı tabiri ile ifade edilen bu durumda yapılması gerekenleri bu yazımızda belirttik. Gönderdiğim para yerine ulaşmamış diyenler ya da  EFT yanlış yere gitti diyenler genelde yanlış IBAN tuşlaması nedeni ile bu duruma düşmektedir.  Yapılan yanlış işlemler nedeni bazı durumlarda paraları geri almak imkansız hale geldiği için vakit kaybetmeden gerekli işlemlerin başlatılması gerekmektedir.

Yanlış EFT ve Paranın Bankalar Arası Havuzda Kalması

Bankalar arası yapılan para transferine EFT denilir. Bu para transferlerinin doğru olarak yapılabilmesi için toplamda 26 haneden oluşan IBAN numarasının doğru girilmesi gerekmektedir. IBAN numarası yanlış girildiğinde para karşı tarafa geçmez ve bankalar arasında askıda kalır. Bu durumda Merkez Bankası devreye girecektir. Ama arkası takip edilmeyen paraların belli bir süre sonra Hazineye devredildiğini de unutmayın. Yanı para askıda kalsın mantığı yanlıştır. Mutlaka paranın geri alınması gerekmektedir.

Yanlış EFT İle Askıda Kalan Paranın Akıbeti

Eğer yapmış olduğunuz EFT’nin karşı tarafa geçmediğini öğrenirseniz o zaman hemen bankanızı arayıp bu konuda yardım istemelisiniz. Eğer bankada yapılan inceleme sonrası paranın sizin hesaptan çıktığı görülürse artık banka da bu konuda bir şey yapamaz. Karşı  hesabın olduğu diğer bankanın hesabı da kontrol edilir ve eğer para gerçekten oraya da gitmediyse o zaman bu para kesinlikle yapılan bir yanlıştan dolayı askıda kalmıştır. Askıda kalan para da gönderici tarafından banka aracılığı ile tekrar talep edilmelidir.

Yanlış EFT tespit edildiğinde havuzda duran paranın geri iadesi için bankaya yazılı bir talepte bulunmalısınız. Banka ile Merkez Bankası arasında gerçekleşecek görüşmelerden sonra da para tekrar hesabınıza geçecektir. Hesabınıza geçen parayı daha sonra doğru bir şekilde tekrar EFT ile yollayabilirsiniz.

Page Title

REKLAMLAR

EFT Neden Yerine Ulaşmaz

Başka hesaba yapılan EFT’lerin zaman zaman yerine ulaşmadığı görülür. Bu durumda mutlaka gönderici tarafından ya yanlış bilgi girilmiştir; ya da alıcı göndericiye yanlış bilgiler vermiştir.  EFT’ de sık sık yapılan yanlışlar aşağıda listelenmiştir.

IBAN Yanlış Girilmesi:  EFT’lerde paranın askıda kalmasında en önemli sebeplerin başında gelmektedir. IBAN numarası çok uzun olduğu için sık sık vatandaşlar tarafından yanlış girilmektedir. Sizin de yapmış olduğunuz EFT eğer hesabınızdan  çıktığı halde karşı tarafa ulaşmadıysa o zaman EFT askıda kalmıştır. Bunun nedeni için öncelikle yapmış olduğunuz EFT’nin IBAN numarasını kontrol ediniz.

Alıcının Adı Soyadının Yanlış Girilmesi:  Yine yerine ulaşmayan ve askıda kalan EFT’lerin en büyük sebeplerinden biri de alıcının adının ya da soyadının yanlış yazılmasıdır. Bakın burası oldukça önemli. Kişinin soyadında ya da adında tek bir harf bile yanlış yazılırsa EFT askıda kalır. Örneğin, adı soyadı Mümine Alacağ olan bir kişin adı Mumine Alacağ Olarak girildiğinde tek yanlış bir harften dolayı bile EFT gerçekleşmez ve EFT havuza düşer.

Havuza düşen EFT Merkez Bankasının kontrolüne girer. Daha sonra ya kendiliğinde hesabınıza para geri gelir ya da  para orada kalır. Eğer paranız kendiliğinden geri hesabınıza yatmazsa bunu bankanıza mutlaka bildirmelisiniz. Aksi halde yazımızın başında dediğimiz gibi bu para aynı bankalarda unutulan paralar gibi belli bir süre sonra hazineye devredilebilir.

Yanlış Kişiye EFT

Göndermiş olduğunuz paranın askıda kalmayıp yanlış IBAN numarası nedeni ile yanlış bir yere gitme ihtimali yoktur. Ancak çok düşük de olsa şöyle bir durumda EFT yanlış hesaba gider:  26 haneli IBAN numarasından bir tane rakam yanlış girilirse ve yanlış girilen IBAN numarasının sahibi  ile paranın gönderileceği hesap isminin sahibi aynı adı soyadı taşıyorsa o zaman EFT yanlış bir şekilde karşı tarafa ulaşır. Bu da çok da kolay olacak bir durum olmayacaktır. Özetle: Yanlış IBAN girilirse para askıda kalır. Başka bir hesaba geçmesi mümkün değildir.

Bir önceki yazımız olan Bankadaki Paranın Devlet Güvencesi   başlıklı makalemizde bankadaki paranın devlet güvencesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz