Kredihesabi.com

EFT Askıda Kaldı? Ne Yapmalıyım (ÇÖZÜM)  

12.04.2022
EFT Askıda Kaldı? Ne Yapmalıyım (ÇÖZÜM)  

Başka hesaplara yollamış olduğumuz paraların değişik nedenlerle yerine ulaşmadığı durumlar ortaya çıkabilir. Genelde EFT askıda kaldı tabiri ile ifade edilen bu durumda ne yapılması gerekiyor? Eft gitmedi, eft nerede, eft kayboldu, gönderdiğim para yerine ulaşmamış, EFT yanlış yere gitti diyenler… Para transferlerinde  sık sık duyduğumuz konular başında bunlar gelmektedir. Yapmış olduğumuz EFT’ler ile ilgili sorunların çözümü için kaleme aldığımız bu makalemizi sonuna kadar okuyunuz.  Çünkü yapılan yanlış işlemler nedeni bazı durumlarda paraları geri almak imkansız hale gelmektedir.

                       EFT yanlış yere gitti

EFT nedir?

Bankalar arası yapılan para transferine EFT denilir. Bu para transferlerinin doğru olarak yapılabilmesi için toplamda 26 haneden oluşan IBAN numarasının doğru girilmesi gerekmektedir. Daha önceleri IBAN numarası yanlış girildiğinde para karşı tarafa geçmez ve gönderici banka parayı geri gönderirdi.  Ama son dönemlerde gelişen bankacılık sistemiyle birlikte EFT ekranına lehtara ait  IBAN numarası yazıldığında karşı tarafa ait  banka, isim ve soyismin baş harfler çıkar.  Hatta IBAN no yanlış yazılmış ise sistem uyarı verir ve EFT gönderimine izin vermez. EFT IBAN no ya değilde hesap numarana gönderilecekse o zaman ekrana ne yazıldıysa EFT  oraya gider yani bilgilerin doğruluğunu teyit etme imkanı yoktur. Bu nedenle hesaba yapılan gönderimlerde EFT nin askıda kalma ihtimali oldukça fazladır.

Yanlış EFT İle Askıda Kalan Paraya Ne Olur ?

Eğer yapmış olduğunuz EFT’nin karşı tarafa geçmediğini öğrenirseniz o zaman hemen bankanızı arayıp bu konuda yardım istemelisiniz. Eğer bankada yapılan inceleme sonrası paranın sizin hesaptan çıktığı görülürse artık banka da bu konuda bir şey yapamaz. Karşı  hesabın olduğu diğer bankanın hesabı da kontrol edilir ve eğer para gerçekten oraya da gitmediyse o zaman bu para kesinlikle yapılan bir yanlıştan dolayı askıda kalmıştır. Askıda kalan para da gönderici tarafından banka aracılığı ile tekrar talep edilmelidir.

Yanlış EFT tespit edildiğinde havuzda duran paranın geri iadesi için bankaya yazılı bir talepte bulunmalısınız. Banka ile Merkez Bankası arasında gerçekleşecek görüşmelerden sonra da para tekrar hesabınıza geçecektir. Hesabınıza geçen parayı daha sonra doğru bir şekilde tekrar EFT ile yollayabilirsiniz.

Para Nerede?

EFT Neden Yerine Ulaşmaz

Başka hesaba yapılan EFT’lerin zaman zaman yerine ulaşmadığı görülür. Bu durumda mutlaka gönderici tarafından ya yanlış bilgi girilmiştir; ya da alıcı göndericiye yanlış bilgiler vermiştir.  EFT’ de sık sık yapılan yanlışlar aşağıda listelenmiştir.

1-IBAN Yanlış Girilmesi: Yazımızın başında da bu konuya değinmiştik. IBAN No kullanılmaya başlandığı ilk dönemlerde IBAN numarasının çok uzun olmasından dolayı sehven hatalı numara girilmesi EFT ‘nin askıda kalmasına neden oluyordu. Ama sistemin değişmesi ile birlikte IBAN No sistem üzerinden kısmende olsa teyit edilebilmektedir. Bu nedenle hata oranı çok azdır. ama siz yinede görünmeyen EFT işleminiz olduğu takdirde  IBAN NO yu kontrol etmeyi unutmayın.

2-Alıcının Adı Soyadının Yanlış Girilmesi:  Yine yerine ulaşmayan ve askıda kalan EFT’lerin en büyük sebeplerinden biri de alıcının adının ya da soyadının yanlış yazılmasıdır. Bakın burası oldukça önemli. Kişinin soyadında ya da adında tek bir harf bile yanlış yazılırsa EFT askıda kalır. Örneğin, adı soyadı Mümine Alacağ olan bir kişin adı Mumine Alacağ Olarak girildiğinde tek yanlış bir harften dolayı bile EFT gerçekleşmez ve EFT havuza düşer.

3-Hesap Numarasına Yapılan EFT: IBAN numarasına yapılan EFT işlemi her zaman için en güvenli yoldur. Yazımızda da hatırlattığımız gibi sistemem IBAN numarasını yazdığımızda banka ve imi teyit edebiliriz ve sağlamasını yaptığımızı işlem için paramızıda doğru adrese gönül rahatlığı ile göndeririz . Ama hesap numarası girdiğimizde manuel olarak tüm bilgileri yani banka ismini, şube kodunu, hesap numarasını ve isim-soyismi doğru ve tam olarak yazmalısınız. Tüm bilgiler doğru olmalıdır. Örneğin şube kodunu yanlış yazdığınızda ya EFT askıda kalır yada iade edilir. 

İlgili makale : Banka Eft Sorgulama (Eft gitti mi) Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Havuza düşen EFT Merkez Bankasının kontrolüne girer. Daha sonra ya kendiliğinde hesabınıza para geri gelir ya da  para orada kalır. Eğer paranız kendiliğinden geri hesabınıza yatmazsa bunu bankanıza mutlaka bildirmelisiniz. Aksi halde bu para aynı bankalarda unutulan paralar gibi belli bir süre sonra hazineye devredilebilir.

Yanlış Kişiye EFT

Göndermiş olduğunuz paranın askıda kalmayıp yanlış IBAN numarası nedeni ile yanlış bir yere gitme ihtimali yoktur. Ancak çok düşük de olsa şöyle bir durumda EFT yanlış hesaba gider:  26 haneli IBAN numarasından bir tane rakam yanlış girilirse ve yanlış girilen IBAN numarasının sahibi  ile paranın gönderileceği hesap isminin sahibi aynı adı soyadı taşıyorsa o zaman EFT yanlış bir şekilde karşı tarafa ulaşır. Bu da çok da kolay olacak bir durum olmayacaktır.

İlgili Makale: EFT İptali (iade İsteme) Yazımızı okuyabilirsiniz.

Böyle bir durum ancak banka içi havale işlemlerinde meydana gelebilir.  Bu da tamamen lehdarın iyi niyetiyle çözülecek bir durumdur. Başkasının hesabına giren bir parayı ne banka personeli ne de siz geriye alamazsınız. Ancak banka, müşterisinden hesabına yapılan yanlış havalenin iadesinin isteyebilir. Müşteride talimat vererek işlemin yapılmasına izin verir. Eğer havale iade edilmiyorsa da daha ileri bir boyutu olan;  isbatlarıyla dava açmak olabilir.

Özetle: Yanlış IBAN girilirse para askıda kalır. Başka bir hesaba geçmesi mümkün değildir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.