20 Kasım 2019

İpotekli Ev Nasıl Alınır?  

 

Satın almak istediğiniz evin ipotekli olması sizi düşündürebilir. Ya da size ait olan bir evi satmak istediğinizde evin borcundan dolayı ev ipoteği karşınıza çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda ipotekli ev nasıl alınır? İpotekli ev satın almak sorun oluşturur mu? gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda  satış işleminin yapılabilmesi için kesinlikle ipoteğin kaldırılması gerekmektedir. Bankaların ev üzerindeki ipoteği kaldırması da iki türlü olabilir. Birincisi ev borcunun tamamının ödenmesi ile ipoteğin kaldırılması ikincisi ise kredi transferi ile ipoteğin kaldırılarak başka banka tarafından yeni bir ipotek koyulmasıdır.

 

Banka kredisi ile satın alınan evlere banka tarafından ipotek konulur. Banka müşterisine ev satın alması için vermiş olduğu krediyi güvence altına almak için, o eve ipotek koyar. Bu şekilde müşteri eğer ev kredisini ödemezse, banka bu ipotek sayesinde müşterinin evine haciz getirip satar ve borcu bu şekilde karşılama yoluna gider. Müşterinin bankaya borcu oldukça ev ipoteği de kalmaz. Alım satım yapmak için banka ile irtibat kurup ya ipoteği kaldırması sağlanmalı ya da bankaya olan borcun tamamının kapatılması gerekecektir.

 

Bankadan konut kredisi çekip evini ipotek ettirenlerin bu konuda dikkatli olmasında fayda vardır. Çünkü ipotekli evin borç taksitleri zamanında ödenmediğinde banka bu eve el koyma hakkına sahip olabilmektedir. Bu nedenle ev almadan önce mutlaka hesabınızı iyi yapmalı ve ona göre bir borcun altına girmelisiniz. Aksi taktirde hem eviniz hem de ödemiş olduğunuz taksitler boşa gitmiş olabilir.

Page Title

REKLAMLAR

 

İpotekli ev satım ve alım işlemi iki boyutludur. Ya ipotekli evinizi satmaya çalışısınız ya da ipotekli bir ev satın almaya çalışırsınız. Her iki durumda da ipotek karşınıza çıkacaktır. Önemli olan yasal çerçevede hiçbir sorunla karşılaşmadan bu ipotek durumunun ortadan kaldırılmasıdır.

 

İpotekli Ev Kredilerinde Sorun Yaşamazsınız

 

Eviniz ipotekli ise ve satmak istiyorsanız, bununla ilgi olarak alıcı kişi ile bankaya giderek gerekli bütün işlemlerinizi yapabilirsiniz. Eğer kişi evi peşin satın alacaksa o halde öncelikle bu kişinin ev parasını bankaya yaptırarak ipoteğin öncelikle kaldırılması gerekmektedir. aksi taktirde noterde satış olmaz. Ya da evi alacak kişi, banka kredisi kullanacaksa, krediyi kullanacak olan banka ile eve ipotek koyan banka arasında bir transfer süreci başlayacaktır. Yani iki banka kendi arasındaki birkaç işlemden sonra kredi borcu artık yeni ev sahibin üzerine geçip, yeni ev ipoteği de yine evin yeni sahibi adına eve konulacaktır.

 

Yani siz ipotekli evi kredi ile satın almak istiyorsanız, sadece size kredi çıkmasını sağlayın. Size kredi çıktıktan sonra gerisini bankalar, kendi aralarında çok kolay halledeceklerdir. Bu konuda bir yasal olumsuzluk söz konusu olmayacaktır. Zaten ülkemizde satış işlemi yapılan evlerin birçoğunda ipotek bulunmaktadır. İpotekli ev satışlarında da hiçbir sorun olmamaktadır.

Bu konu ile ilgili banka borcu biten evin ipoteği nasıl kaldırılır makalemizi de okuyarak geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İpoteksiz Ev Kredisi Verilir Mi?   başlıklı makalemizde ipoteksiz ev kredisi, ipoteksiz ev kredisi nasıl çekilir ve ipoteksiz ev kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

    Yorum Yaz

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.