17 Temmuz 2019

Taksitleri Bitmemiş Borcu Olan Kredi Kartını İptal Etmek

Taksitleri Bitmemiş Borcu Olan Kredi Kartını İptal Etmek

Kredi kartını her alanda kullanan tüketiciler bazen ödeme planlamasını iyi yapamadıkları için, geri ödemeler sorun oluşturmakta ve bundan dolayı kredi kartlarını kapattırmak istemektedirler. Henüz taksitleri bitmemiş borcu olan kredi kartı iptal etmek isteyen okuyucularımız için bir bilgilendirme yazısı yazdık.

Bankanın Kart Kapatma Talebini Kabul Etmemesi

Bu konuda birçok kart kullanıcısı maalesef tam doğru bilgiye sahip olmadığı için, müşteri hizmetlerindeki kişiler ya da banka görevlilerinin telkinlerine uymakta ve uzun yıllar kredi kartı kullanmaya mahkum edilmektedirler. Hiçbir banka müşterisinin kredi kartını iptal etmesini istemez. Ne koşulda olursa olsun, banka yetkilileri kredi kartınızı açık tutmanız konusunda sizi ikna etmeye çalışacaklardır. Bir de bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığınız anlaşılırsa, artık kredi kartınızı kapattırmanız sizin için eziyete dönüşecektir diyebiliriz.

Taksitleri Bitmemiş Borcu Olan Kredi Kartı İptal Edilebilir mi?

Taksitleri Bitmemiş Borcu Olan Kredi Kartı İptal Edilebilir mi?

Fakat yazı içeriğinde de belirteceğimiz gibi, bu konuda yasalar kesinlikle sizin yanınızda. Eğer kartınızın taksit borcu varsa bile yine kredi kartınızı istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Buna hiçbir engel durum söz konusu değildir. BDDK’nın kurallarıyla işleyen bankaların bu konuda sizden ayrı bir talepte bulunmaları doğru ve yasal olmayacaktır. Bu konu hakkındaki bütün haklarınızı takip etmelisiniz.

Borcu Olan Kredi Kartı Kapatılabilir!

Kredi kartınızın taksitli ya da taksitsiz borcu bulunmasına rağmen banka şubesine yapacağınız başvuru ile kredi kartınızdan kurtulabilirsiniz. Sizin yaptığınız kapatma başvurusu sonrası, banka yetkilileri büyük ihtimal size bazı tekliflerde bulunacaklardır. Kartınıza para puan yüklemek, kart aidatınızı silmek gibi teklifler sunacaklardır. Burada karar kart kullanıcısına kalmıştır. İster teklifleri cazip bulup kartını açık tutar, isterse de kartını iptal ettirebilir.

Page Title

REKLAMLAR

Kapatılan Kredi Kartı Borcu Taksitlerinin Ödenmesi

Bankaya yapmış olduğunuz kredi kartı kapatma başvurunuzun sonuçlanmasından sonra artık kartınızın fiziksel bir değeri kalmamış olacaktır bu kartla ne alışveriş yapabilirsiniz ne de bu kartınızla ATM’den borç ödeyebilirsiniz. Peki kredi kartı borcunuzu nasıl ödeyeceksiniz? Bunun için kart bilgilerinizin olduğu internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Burada daha önce kredi kartınıza ödeme yaptıysanız , işlem tekrarı şeklinde güncel taksit ödemelerini yapabilirsiniz. Ya da banka şubesine giderek, bilgilerinizi vermeniz durumunda kredi kart taksit borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Kapatılan Karttaki Kalan Taksitler

Kredi kartınızı kapattığınızda, kartınıza taksitli borcunuz bulunabilir. Birçok kullanıcı bu borcun tamamının erken ödeme şeklinde ödenmesi gerektiğini sanmaktadır. Ama bu bilgi yanlıştır. Sonuçta alışveriş yaptığınız sıradaki kurallar ödeme zamanında da geçerlidir. Yani siz alışveriş esnasında kredi kartının taksitlendirme avantajını kullandıysanız, kredi kartınızı kapattırsanız bile bu taksitlendirme avantajınız devam etmektedir bu konuda erken ödeme yapmanıza gerek yoktur. Her taksit tarihinde ödemenizi yapmanız yeterli olacaktır.

Kredi Kartı İptal Talebi Yerine Getirilmezse

Bankacılık kanunu ve BDDK’nın ön gördüğü kurallara göre işlemlerini sürdüren bankalar, müşterilerinin taleplerini yasalar çerçevesinde yerine getirmek zorundadır. Bir müşterinin kredi kartı kapatma talebinin alınmasını takip eden 7 (yedi) iş gününde kredi kartı kapatma işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Bu süre zarfında işlemleri yapılmayan müşteriler, bankaya yazı yazarak  bunun gerekçesini sorabilirler. Alınan cevaba göre, ikinci bir talepte bulunabilir, ya da tüketici hakem derneklerine başvurulabilir. Ama yapacağınız itirazdan sonra bankaların kartınızı büyük oranda iptal edeceğini söyleyebiliriz.

Siz hem kartınızı kapattırmak hem de kartınızdaki taksitli ödemelerinizi de tek seferde ödeyerek bütün kart işlemlerinizi sonlandırmak istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz. Bunun için kart borcunuzun tamamını ödeyeceğinizi banka şubesine ya da müşteri hizmetlerine bildirmeniz yeterlidir. Bu şekilde her ay ekstre adresine gönderilmeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Kartımız Bloke Olduğunda Ne Yapmalıyız? başlıklı makalemizde banka kartı, bloke kartı açtırma ve bloke olan kart hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Yorum Yaz