17 Ocak 2019

Tapusuz Ev İçin Kredi Başvurusu

Tapusuz Ev İçin Kredi Başvurusu

Ev sahibi olmak isteyen kişiler beğenmiş oldukları evin tapusuz olmasına rağmen onu satın almak isteyebilirler. Birçok banka müşterisi tapusuz ev konusunda; evin bulunduğu çevrede tüm evlerin sadece arsa tapulu olması ya da 2B arazi içinde yer alması sebebi ile evin tapusunun alınamadığını ve buna rağmen bu eve kredi çekmek istediklerini belirtmektedirler. Bu noktada tapusu olmayan eve kredi çıkması merak edilen bir konuyu oluşturmaktadır.

Tapu Kaydı Olmayan Eve Kredi Çıkması

Tapu müdürlüğüne evin kaydı yoksa ve evin yeri arsa olarak geçiriyorsa o zaman bu eve kredi çıkması sorunlu olacaktır. Bankalar konut kredisi verirken, aynı zamanda kredinin ödenmemesi durumunda kendisini garanti altına almak istemektedir. Tapusuz evlere verilecek bir kredinin geri ödenmemesi durumunda, banka nereye el koyabilir? Belki de aynı arsa üzerinde birden fazla ev olacaktır.

Boş Arsaya Kredi Verilmesi

Tapusuz ev demek boş arazi demektir. Tapusu olmayan evlere kredi verilmemesi ile ilgili bankaların bazı haklı gerekçeleri vardır. Banka arsa kredisi verir mi diye merak ediyorsanız size şu durumu izah edebiliriz.

Bankalar kişilere vermiş olduğu kredilerin geri ödenmesi hususunda kendisini mutlaka resmi yollar ile garantiye alacaktır. Bunun da en etkili yolu, kredinin çekilmiş olduğu eve ipotek koymaktır. Ev ipoteğinin koyulması sonrası evin kredi ödemesi yapılmasa bile, banka bu eve el koyar ve zararını karşılamaya çalışır. El koymuş olduğu evi icra marifeti ile açık ihale usulü satar ve alacağını bu şekilde tahsil etmiş olur.

Ama evin tapusu yoksa o zaman banka nereye el koyacak? Banka bu sorunu bildiği için karmaşık işlere asla el atmaz. Bu geçerli nedenlerden dolayı banka arsa tapulu eve ya da tamamen tapusuz eve kredi vermez. Bu sorunu başka şekilde çözmek isteyenler temelden ev almak isteyebilirler.

Page Title

REKLAMLAR

Temelden Ev İçin Kredi Başvurusu Yapmak

Ev almak isteyen kişiler, evlerini daha ucuza mâl edebilmek için inşaat henüz başlamadan ya da inşaat henüz temel aşamasında iken temelden almak isterler. Yeterli nakdi olmayanlar da bunu banka kredisi ile yapmak istediklerinden, temelden kredi çıkar mı sorusunu merak ederler. Genelde bankalar evin en azıdan belli oranda bitmesini isterler. Bu oran bazı bankalar için %70 iken bazıları için ise %80’e kadar çıkmaktadır. Ama henüz başlanmamış eve de kredi çıkması mümkün olmaz.

İnşaat henüz temel aşamasında ise o zaman buna kredi onayı oldukça zor olacaktır. Çünkü bankalar müteahhit firmadan teminat almadıkça bu işe girişmez. Temelden kredi onayı veren firma, paraları almasına rağmen inşaatı bitirmeyen kişiye yaptırım uygulayamaz. İnşaatı da yarım kalan ev sahipleri banka kredisini aksatırsa olan bankaya olur.

Temelden Ev Kredisi

Bu nedenle büyük firmalar hariç,  diğer müteahhitlerin yapmış oldukları inşaatlarda temelden kredi verilmesi söz konusu olmaz. Ancak inşaatın büyük  oranında bitmesi gerekiyor ki, banka kredi onayı versin. Yoksa henüz temelde olan evler için kredi çıkmaz.

 

Kredi Çıkması İçin İnşaatın Belli Oranda  Bitmesi Gerekmektedir

Konut kredisinin çıkması için inşaatın tam anlamı ile bitmesine de gerek yoktur. Birçok banka inşaat yapım oranının %70-80 oranına yaklaşması ile kişilere kredi onayı vermeye başlar. Zaten inşaatçı firmalar da bunu bildikleri için genelde temelden ya da inşaattan daire satarken nakit para isterler.Çünkü, inşaatı yapan kişi bankaya teminat vermediğinde yaptırmış olduğu evler büyük oranda tamamlanmadan kredi çıkmayacaktır. Mahalle aralarında yapılan bu tür küçük yapılar için teminat verilemediği için inşaatın en azından %70-80 oranında bitmiş olması gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Eminevim İle Banka Kredisi Karşılaştırması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz