09 Aralık 2019

Tapusuz Eve Kredi Verilir Mi?  

 

Ev sahibi olmak isteyen kişiler beğenmiş oldukları evin tapusuz olmasına rağmen onu satın almak isteyebilirler. Birçok banka müşterisi tapusuz ev konusunda; evin bulunduğu çevrede tüm evlerin sadece arsa tapulu olması ya da 2B arazi içinde yer alması sebebi ile evin tapusunun alınamadığını ve buna rağmen bu eve kredi çekmek istediklerini belirtmektedirler. Peki tapusuz eve kredi verilir mi?

 

Tapu Kaydı Olmayan Eve Kredi Çıkar Mı?

Tapu müdürlüğüne evin kaydı yoksa ve evin yeri arsa olarak geçiriyorsa o zaman bu eve kredi çıkması sorunlu olacaktır. Bankalar konut kredisi verirken, aynı zamanda kredinin ödenmemesi durumunda kendisini garanti altına almak istemektedir. Tapusuz evlere verilecek bir kredinin geri ödenmemesi durumunda, banka nereye el koyabilir? Belki de aynı arsa üzerinde birden fazla ev olacaktır.

 

Bankalar Boş Arsaya Kredi Verir Mi?

Tapusuz ev demek boş arazi demektir. Tapusu olmayan evlere kredi verilmemesi ile ilgili bankaların bazı haklı gerekçeleri vardır. Banka arsa kredisi verir mi diye merak ediyorsanız size şu durumu izah edebiliriz.

Bankalar Kendini Garanti Altına Almak İster

Bankalar kişilere vermiş olduğu kredilerin geri ödenmesi hususunda kendisini mutlaka resmi yollar ile garantiye alacaktır. Bunun da en etkili yolu, kredinin çekilmiş olduğu eve ipotek koymaktır. Ev ipoteğinin koyulması sonrası evin kredi ödemesi yapılmasa bile, banka bu eve el koyar ve zararını karşılamaya çalışır. El koymuş olduğu evi icra marifeti ile açık ihale usulü satar ve alacağını bu şekilde tahsil etmiş olur.

Ama evin tapusu yoksa o zaman banka nereye el koyacak? Banka bu sorunu bildiği için karmaşık işlere asla el atmaz. Bu geçerli nedenlerden dolayı banka arsa tapulu eve ya da tamamen tapusuz eve kredi vermez.

Temelden Kredi Çıkar Mı?

Ev almak isteyen kişiler, evlerini daha ucuza mâl edebilmek için inşaat henüz başlamadan ya da inşaat henüz temel aşamasında iken temelden almak isterler. Yeterli nakdi olmayanlar da bunu banka kredisi ile yapmak istediklerinden, temelden kredi çıkar mı sorusunu merak ederler.

İnşaat henüz temel aşamasında ise o zaman buna kredi onayı oldukça zor olacaktır. Çünkü bankalar müteahhit firmadan teminat almadıkça bu işe girişmez. Temelden kredi onayı veren firma, paraları almasına rağmen inşaatı bitirmeyen kişiye yaptırım uygulayamaz. İnşaatı da yarım kalan ev sahipleri banka kredisini aksatırsa olan bankaya olur.

Temelden Ev Kredisi

Bu nedenle büyük firmalar hariç,  diğer müteahhitlerin yapmış oldukları inşaatlarda temelden kredi verilmesi söz konusu olmaz. Ancak inşaatın büyük  oranında bitmesi gerekiyor ki, banka kredi onayı versin. Yoksa henüz temelde olan evler için kredi çıkmaz.

Page Title

REKLAMLAR

 

Kredi Çıkması İçin İnşaat Bitmesi Mi Gerek?

Konut kredisinin çıkması için inşaatın tam anlamı ile bitmesine de gerek yoktur. Birçok banka inşaat yapım oranının %70-80 oranına yaklaşması ile kişilere kredi onayı vermeye başlar. Zaten inşaatçı firmalar da bunu bildikleri için genelde temelden ya da inşaattan daire satarken nakit para isterler.Çünkü, inşaatı yapan kişi bankaya teminat vermediğinde yaptırmış olduğu evler büyük oranda tamamlanmadan kredi çıkmayacaktır. Mahalle aralarında yapılan bu tür küçük yapılar için teminat verilemediği için inşaatın en azından %70-80 oranında bitmiş olması gerekmektedir. İnşaat tamamlama kredisi ile ilgili daha önce yazdığımız makaleyi okuyabilirsiniz.

Tapusuz Ev İçin Satış Sözleşmesi

Tapusuz Ev Almanın Riskleri

Günümüzde tapulu ev almak bile bir sürü risk barındırırken tapusuz ev almak çok büyük bir risk olsa gerek. Fakat bazı durumlarda almak zorunda kalabilirsiniz. Özellikle topraktan satın almak istediğinizde böyle bir ikilem yaşayabilirsiniz. Bunun içi de aldığınız ev içi satış sözleşmesi yapmalısınız.Sözleşmede olası gereken satışı dairenin  tapu devrinin ne satış bedeli, zaman yapılacağı  noter dışında hazırlanarak, imzaları noterde atılması gerekmektedir. Bu sözleşmenin tapu dairesinde şerh edilmesi gerekiyor. Çünkü tasdik edilmiş satış vaadi sözleşmeleri geçersiz sayılıyor.

Tapusuz Ev İçin İhtiyaç Kredisi

Tapusuz Ev İçin Kredi Almayanlara Seçenekler

Bankalar kendilerini koruma altına almak ve nereye kredi verdiğini bilmesi açısından konut kredileri için kesinlikle tapu istemektedir. Fakat bazen almak istediğimiz evin tapusu olmayabilir ya da topraktan bir ev almak isteyebilirsiniz. Bunun için ihtiyaç kredisi\tüketici kredisi çekebilirsiniz. Tüm bankaların 100.000 TL ye kadar ihtiyaç kredileri mevcuttur. 

100.000 TL’ye Kadar Tüketici veya İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

 • Akbank
 • HCBS Bank
 • Anadolu Bank
 • İş Bankası
 • Yapıkredi 
 • TEB
 • Garanti Bank
 • Odebank
 • Halk Bankası
 • Vakıf Bank
 • İNG Bank

 

En Uygun İhtiyaç Kredisini Garanti Bankası Vermekte

Araştırmalarımıza göre şuan en uygun ihtiyaç kredisini Garanti Bankası vermektedir.

Çekilen Miktar: 100.000 TL

Aylık Geri Ödeme: 2.453,96

Toplam Geri Ödeme: 147.762,86

Oran:%1,14

Bir önceki yazımız olan İpoteksiz Ev Kredisi Verilir Mi?   başlıklı makalemizde ipoteksiz ev kredisi, ipoteksiz ev kredisi nasıl çekilir ve ipoteksiz ev kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.